PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Przeciwko żebractwu na jarmarku

Przeciwko żebractwu na jarmarku
Akcję plakatową pod hasłem „Okaż serce…nie dawaj pieniędzy osobie żebrzącej na ulicy, bo tam zostanie” przeprowadzą we wtorek, 1 sierpnia na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Śródmieście patrolować też będą podczas całej imprezy m.in. funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej – z naciskiem na interwencje przeciwdziałąjące społ. problemowi.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

WGdańsku trwa kampania edukacyjna i prewencyjna, która ma uświadomić mieszkańcom i turystom, by nie wspierali datkami nagabujących ich osób. To bowiem niewłaściwa i naiwna pomoc. Mogą za to wesprzeć potrzebujących np. kierując ich do gdańskich instytucji i organizacji świadczących kompleksową pomoc. W ramach akcji, we wtorek pracownicy MOPR i TPŚBA przekażą m.in. handlowcom na jarmarku tematyczne plakaty – do rozwieszenia. Otrzymają je także niektóre kawiarnie, bary. Początek akcji o godzinie 11, przy pomniku Sobieskiego na Targu Drzewnym. Podczas jarmarku pojawią się też patrole Straży Granicznej, obok policyjnych i Straży Miejskiej. Funkcjonariusze kładą szczególny nacisk na interwencje przeciwdziałające niekorzystnemu zjawisku społ., w tym żebractwu dzieci.

Przypomnijmy, że tematyczną kampanię od czerwca prowadzą wspólnie: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Morski Oddział Straży Granicznej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta i Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. W tym roku w akcję włączyły się także: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacja Wsparcia i Inicjatyw Społecznych, które – na zlecenie miasta – prowadzą świetlicę dla dzieci proszących o datki. Działa ona przy ul. Zakopiańskiej 40 – codziennie ma tam dobrą opiekę kilkoro „dzieci z ulicy”. Natomiast akcja plakatowa będzie już drugą w sezonie letnim – pod koniec czerwca materiały edukacyjne, ulotki przekazaliśmy m.in. do restauracji i barów w Śródmieściu.

Uwaga!
Jeżeli zauważymy osoby żebrzące, należy zgłosić taki przypadek, dzwoniąc pod numery alarmowe: Policji – 997 lub Straży Miejskiej – 986.

Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku