PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Pracowity styczeń w autobusie SOS

Pracowity styczeń w autobusie SOS
Codziennie w Gdańsku nawet ponad 80 potrzebujących korzysta z oferty autobusu SOS – mobilnej pomocy dla osób w kryzysie bezdomności. Załoga Ikarusa wydaje im zupę, ciepłą odzież. Na pokładzie ratownik medyczny opatruje rany i wspiera higienicznie, a pracownik socjalny informuje o wolnych miejscach w schroniskach i noclegowniach na terenie miasta.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W styczniu w autobusie SOS wydano około 4,9 tysiąca porcji zupy i ponad 680 sztuk odzieży, w tym polary, swetry, czapki, getry i ciepłe spodnie.  Ze względu na dużą skalę wsparcia tam udzielanego, nadal apelujemy do mieszkańców o włączenie się w akcję pomocy na rzecz osób bezdomnych. Najbardziej potrzebna jest odzież męska.

Ciepłe ubrania można przekazywać do schronisk i noclegowni dla osób bezdomnych przy ulicach: Żaglowej 1, Równej 14 i Mostowej 1 A lub innych, działających na terenie miasta (wykaz placówek na stronie www.mopr.gda.pl). Można także dostarczyć je do autobusu, który codziennie w godz. od 20 do 24 ma półgodzinne postoje: na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu, na parkingu między rynkiem, a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu, w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku, obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.

Koordynatorem działań projektu „mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności” jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie Ośrodka usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Inicjatorami projektu uruchomienia Ikarusa SOS są gdańscy radni - głównym pomysłodawcą z ich ramienia Przemysław Ryś.

Apelujemy także o sygnały o potrzebujących, którzy przebywają w miejscach niemieszkalnych. Można im pomóc. W gdańskich noclegowniach i schroniskach są jeszcze wolne miejsca. Informacje o osobach bezdomnych prosimy kierować do Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. od 8 do 17, piąt. od 7.30 do 14.30), Straży Miejskiej - tel. 986 oraz Policji - tel. 997 i 112. Osobiście osoby potrzebujące schronienia mogą zgłaszać się do Noclegowni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Żaglowej 1 w Gdańsku, tel. 58 342 13 14.

- Dzięki akcjom miasta i bardzo efektywnej współpracy z organizacjami pozarządowymi osoby bezdomne w Gdańsku mogą czuć się bezpiecznie – podkreślał Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Codziennie w autobusie na potrzebujących czekają m. in. ratownicy medyczni

Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku