PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Poznaj gdańszczanki z charakterem. Spacery szlakiem kobiet po Starym i Głównym Mieście

Poznaj gdańszczanki z charakterem. Spacery szlakiem kobiet po Starym i Głównym Mieście
Co tydzień w sobotę, przewodniczka zabiera grupę chętnych na spacer po Starym i Głównym Mieście. Przechadzają się znanymi uliczkami, ale również zatrzymują w nietypowych miejscach – przy kamienicach, skwerach, budynkach, by dowiedzieć się więcej o prekursorkach i działaczkach polonijnych z czasów Wolnego Miasta Gdańska. Oto kilka ciekawostek na temat bohaterek spacerów herstorycznych. Po więcej IKM zaprasza w każdą sobotę o godz. 16.00. Początek spaceru na wysokości ul. Długi Targ 39/40.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spacer zaczyna się od kamienicy przy Długim Targu nr 18. Obecnie budują się tu hotele, dawniej mieściła się centralna świetlica Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Świetlice powstawały w różnych dzielnicach miasta, było ich łącznie 20. Przychodzono tam na polskie spektakle, koncerty, spotkania okolicznościowe, na kawę i ciasto czy poczytać polską gazetę. Pomieszczenia świetlic wyróżniały się stylem. Ta na Długim Targu, zwana świetlicą centralną, urządzona była w stylu kaszubskim. Bohaterka pierwszego punktu na trasie spaceru - Maria Krzyżowska prowadziła świetlicę przy ul. Długi Targ oraz pełniła rolę sekretarki i organizatorki planu zajęć w innej świetlicy na Starym Mieście. W tym miejscu działał również kukiełkowy teatr Skrzat, który prezentowały dramaty i komedie polskie, których nigdzie indziej nie można było zobaczyć. Teatr kukiełkowy miał tę zaletę, że był łatwy w transporcie, dzięki czemu mógł się szybko przemieszczać, bez zwracania uwagi.

Zobacz spacer na Youtube: http://bit.ly/spacer_StareGłówneMiasto

Spacer Metropolitanki po Głównym Mieście

Podczas wędrówki po Głównym Mieście można poznać także Joannę Schopenhauer. Po pierwszym rozbiorze Polski rodzina znanego filozofa wyjechała z Gdańska, ale miasto pozostało obecne w ich życiu. Matka Artura Schopenhauera prowadziła w Weimarze salon literacki, w którym gościła m.in. Wolfganga Goethego. Sama także pisała powieści, a jej najbardziej znanym dziełem są „Gdańskie wspomnienia młodości”, które pośmiertnie, w 1839 roku wydała jej córka. Joanna byłą gdańska patriotką, a do jej publikacji należą również podróżniczo-pisarskie „Wspomnienia z podróży po Anglii i Szkocji”.

Kolejna bohaterka ze znanym nazwiskiem to Elżbieta Koopman-Heweliusz, nie tylko żona, ale najlepsza asystentka Jana Heweliusza, która wykonywała na równi z mężem (w XVII wieku!) skomplikowane obliczenia i dokonywała korekty jego prac. Oprócz zadań i pasji do astrologii, jakie dzieliła z mężem, zarządzała browarem należącym do rodziny Heweliuszów, pełniła rolę matki i gospodyni. Mieszkali naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego, przy ul. Korzennej, w kamienicach, które już nie istnieją. Pozostał plac z fontanną i ławkami oraz pomnik Jana Heweliusza, bez żony – niestety.

Wichry Bałtyku” to odważne, gdańskie harcerki z I Hufca Harcerek prowadzonego przez Marię Ostrowską w budynku dawnej Polskiej Szkoły Handlowej w Wolnym Mieście Gdańsku. Jako pierwsze na Pomorzu dziewczęta wraz z drużynową Cecylią Reyman utworzyły Żeńską Żeglarską Drużynę Harcerską „Wichry Bałtyku”. Wiosłowały po kanale portowym i zdobywały pierwsze szlify na Zatoce Gdańskiej, by w lipcu 1939 roku odbyć pierwszy żeński rejs z Gdańska do Rone, na Bornholm. Było to niespotykane przedsięwzięcie w czasach, gdy kobiety niechętnie brane były w rejs, ponieważ „przynosiły pecha”. Żeglarska wyprawa Wichrów Bałtyku była udana, na jachcie powiewała polska bandera oraz napis „Gdańsk”.

Polecamy audycję „Gdańszczanki z charakterem”, jaką Magda Świerczyńska-Dolot prowadziła w Radiu Gdańsk na temat kobiet, których sylwetki poznajemy podczas spacerów z Metropolitanką.

http://bit.ly/maria_krzyzowska_RG

http://bit.ly/Joanna_Schopenhauer_RG

http://bit.ly/Elzbieta_Heweliusz_RG

http://bit.ly/Wichry_Baltyku_RG

Instytut Kultury Miejskiej z grupą społeczna Metropolitanka zaprasza na bezpłatne spacery wszystkich zainteresowanych losami, pomysłami na życie i odwagą gdańszczanek z czasów Wolnego Miasta Gdańska oraz architekturą i zabytkami Starego i Głównego Miasta

Herstorie ważnych dla miasta kobiet można poznać na spacerach z Metropolitanką w każdą sobotę o godz. 16.00. Początek spaceru na wysokości ul. Długi Targ 39/40.

Więcej informacji: www.ikm.gda.pl/metropolitanka, www.metropolitanka.ikm.gda.pl

Marta BednarskaInstytut Kultury Miejskiej
Marta Bednarska - najnowsze
Marta BednarskaInstytut Kultury Miejskiej
Marta Bednarska - najnowsze