PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Powstaną kolejne piękne elewacje kamienic

Powstaną kolejne piękne elewacje kamienic
Miasto Gdańsk ogłosiło otwarty konkurs ofert dotyczący odnowy fasad w Śródmieściu. To już piąty rok realizacji projektu, dzięki któremu zrewaloryzowano dotąd około 90 elewacji. Na realizację zadania w tym roku przewidziano 390 tys. zł.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Projekt nadania dekoracji artystycznych fasadom kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku przeprowadzany jest w ramach zadania publicznego w zakresie podnoszenia jakości przestrzeni miejskiej określonego w „Programie współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi” na dany rok. - Podstawowymi założeniami projektu są: wykorzystanie sztuki do podkreślenia architektonicznego piękna zabudowy w tej części miasta, działania zarówno na rzecz poprawy wizerunku ulic objętych projektem, jak i zwiększenie stopnia integracji sąsiedzkiej. Inicjatywa jest udana, stąd jej konsekwentne kontynuowanie – wyjaśnia Zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak.

Partnerem projektu są mieszkańcy kamienic, reprezentowani przez wspólnoty mieszkaniowe, które zgłosiły chęć uczestniczenia w nim i we własnym zakresie wykonały roboty remontowe (pierwszy etap). Koszty remontów elewacji ponoszą więc wspólnoty zgłaszające się do projektu – Miasto partycypuje w nich jednak pokrywając koszty rusztowań. Koszty drugiego etapu projektu, czyli przygotowania projektów artystycznych dekoracji oraz naniesienia ich na elewacje pokrywa Miasto. Elewacje do projektu wyłaniane są na zasadzie ciągłości pierzei, aby wzmocnić efekt wizualny dzięki uzyskaniu całych ciągów wyremontowanych elewacji obok siebie, ale także aby usprawnić prace remontowe. Priorytet dla kamienic położonych w jednym ciągu mobilizuje sąsiadujące ze sobą wspólnoty mieszkaniowe chętne do wzięcia udziału w projekcie do nawiązania współpracy i wspólnego zgłaszania się do projektu.

Jak podkreśla dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego, Sławomir Kiszkurno: - Koncepcja dekoracji ma charakter otwarty, powstaje w trakcie realizacji projektu, w efekcie dialogu pomiędzy mieszkańcami, artystami, urzędnikami i realizatorami zadania, z uwzględnieniem historii i unikalnej architektury gdańskiego Głównego Miasta. Dekoracje bezpośrednio wynikają z architektonicznego kształtu budynków i do niego nawiązują. W sposób nowatorski łączą nowoczesną i historyczną stylistykę i są wykonane z użyciem tradycyjnych technik dekoratorskich. Dotychczas były to: malarstwo, sgraffito, ceramika i ornamenty przestrzenne. Nad prawidłowym przebiegiem przedsięwzięcia czuwa, jak co roku, ekspercka Rada Projektu.

Termin składania ofert konkursowych jest do 7 kwietnia 2017 r. Szczegóły na temat konkursu opublikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zobacz efekty projektu z poprzednich lat: