Pomagamy gdańskim płazom. Można dzwonić na pierwszy w Polsce całodobowy telefon!

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Wydział Środowiska uruchomił akcję pomocy płazom wędrującym w wiosennym okresie godowym. Począwszy od 2008 roku w ten sposób ratujemy tysiące tych pożytecznych zwierząt. Gdańsk uruchomił też pierwszy w Polsce całodobowy telefon, pod którym można zgłaszać płazie wędrówki – Gdański Płazi Patrol Interwencyjny już działa! Raport z jego działania można śledzić w internecie.

Pomagamy gdańskim płazom. Można dzwonić na pierwszy w Polsce całodobowy telefon!
A
A
data publikacji: 20 marca 2017 r.

W sezonie 2017 projekt ochrony płazów w Gdańsku realizuje Fundacja Remiza dzięki wsparciu finansowym Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Z Wydziałem Środowiska współpracuje także Fundacja Sprawni Inaczej, której wolontariusze kolejny rok pomagają przenosić płazy.
- Pojawiły się już pierwsze sztuki płazów, prawdopodobnie dzisiaj w nocy mogą ruszyć. Choć pewnie na chwilę, bo nadchodzi duże ochłodzenie – mówi Marcin Tryksza z Wydział Środowiska gdańskiego magistratu. – W tym roku chcemy zabezpieczyć jeszcze więcej miejsc i stanowisk bytowania płazów niż w latach ubiegłych. W tych rejonach ulic będzie prowadzona kompleksowa akcja pomocy poprzez zabezpieczenie płotkami oraz informacje na plakatach:
- Bytowska;
- Michałowskiego
- Do Studzienki;
- Góralska
- Myśliwska
- Traugutta

Przebieg akcji, w tym instalowanie płotków i inne działania, można na bieżąco śledzić na Facebooku, na stronie „Chronimy płazy Gdańska”:
https://www.facebook.com/Chronimy-p%C5%82azy-Gda%C5%84ska-479801482147278/?ref=page_internal
Na tej stronie będą także umieszczane relacje z przebiegu interwencji zgłaszanych poprzez telefon interwencyjny.

Płazi Patrol Interwencyjny – zadzwoń pod 724 323 481
Jednocześnie Gdańsk uruchomił pierwszy w Polsce całodobowy telefon, którego celem są interwencje w zakresie ratowania płazów po telefonicznym zgłoszeniu przez mieszkańców Gdańska. Gdański Płazi Patrol Interwencyjny działa od dziś pod numerem 724 323 481 (obsługują go w ciągu doby cztery osoby), a działaniami interwencyjnymi patrol obejmie teren całego miasta.
Do zadań Płaziego Patrolu Interwencyjnego należy:
- telefoniczne przyjęcie zgłoszenia,
- przyjazd na miejsce interwencji w ciągu 2-3 godzin od zgłoszenia,
- rozpoznanie i ocena sytuacji na miejscu zdarzenia,
- rozpoczęcie interwencji, która obejmuje weryfikację i rozpoznanie przyczyny zagrożenia dla zwierząt, uwolnienie płazów z pułapek antropogenicznych i ewentualne doraźne zabezpieczenie miejsca zdarzenia
- zgłoszenie i opis zagrożenia do koordynatora
- dokumentacja fotograficzna i pisemna sytuacji
- telefon zwrotny do osoby zgłaszającej w celu poinformowania o przebiegu interwencji
- relacja na FB z przebiegu interwencji (na stronie „Chronimy płazy Gdańska”)
- raport z przebiegu działania
- w przypadku stwierdzenia łamania prawa, zgłoszenie sytuacji do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (w przypadkach skrajnych również na policję).

Pierwsze płotki już ustawione.
Pierwsze płotki już ustawione.
Remiza

W ramach akcji zostaną również ustawione w kwietniu nowe tablice edukacyjne (wielkości 70 x 40 cm), które staną w rejonie ulic Michałowskiego, Góralskiej i Do studzienki oraz Parku Reagana. Będą to tablice gatunkowe (ropucha szara, żaba trawna i rzekotka bądź traszka zwyczajna), które zostaną ustawione na stanowiskach rozrodu płazów.
Tablice przygotowane przez wolontariuszy.
Tablice przygotowane przez wolontariuszy.
Remiza

Dariusz Wołodźko (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
dariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
Dariusz Wołodźko (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
dariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora