PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Podziękowania za Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Podziękowania za Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego
Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk podziękował na specjalnie zorganizowanym spotkaniu osobom zaangażowanym w stworzenie Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2018/2020.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

We wrześniu 2015 roku w Urzędzie Miejskim w Gdańsku odbyło się spotkanie inauguracyjne Zespołu, który miał stworzyć program będący kontynuacją i rozwinięciem celów operacyjnych zawartych w Gdańskim Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego realizowanym w latach 2012-2015.
Blisko osiemdziesięcioosobowy zespół pracował przez kilka miesięcy w czterech grupach tematycznych: „zaburzenia neurorozwojowe”, „choroby psychiczne”, „inne zaburzenia, w tym dementywne” oraz „uzależnienia”, a 31 maja 2016 roku Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2018/2020 przyjęty został Uchwałą Nr 665/16 Rady Miasta Gdańska.

Wtorkowe spotkanie w Urzędzie Miejskim było okazją do podsumowania prac Zespołu i podziękowań za ogromną pracę, którą jego członkowie włożyli w budowanie pionierskich rozwiązań służących poprawie systemu ochrony zdrowia psychicznego. Podziękowania z rąk prezydenta Kowalczuka otrzymali m.in. Piotr Olech - zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG, Ewa Kamińska - Doradca Prezydenta Miasta Gdańska, Radosław Nowak - Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Anna Szeniman-Łysak i Maciej Łysak z Fundacji FOSA, Gabriela Dudziak, Marta Szczypior, Katarzyna Lewińska, Joanna Buchholc Magdalena Malczewska Ewelina Nosek, Izabela Tarasiewicz oraz Monika Grochulska z Wydziału Rozwoju Społecznego UMG, Karin Godziniec - dyrektor Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, dr n. med. Wojciech Waldman z NZOZ Pomorskie Centrum Toksykologii, Daniel Cejrowski - Pomorskie Centrum Toksykologii, Bożena Paluch i Maciej Bylicki z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Ewa Szczypior z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, dr n.med. Anita Sumiła z Centrum Zdrowia Diagnoza i Terapia, lek. Med. Blanka Brancewicz z Centrum Zdrowia Psychicznego OPTIMED, Joanna Cwojdzińska – PSOUU, prof. UG, dr hab. Małgorzata Lipowska - Instytut Psychologii UG i Teresa Smoła z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.
Podczas spotkania omówiono także wyzwania związane z Programem, a także przypomniano projekty realizowane w 2016 roku w ramach GPOZP przez gdańskie organizacje pozarządowe oraz podmioty lecznicze.

Spotkanie było także okazją do prezentacji projektu „Gdańskiego Modelu deinstytucjonalizacji usług na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi”, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 106 250 (czyli w całości!) w zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju konkursie na deinstytucjonalizację, czyli rozwój usług w obrębie społeczności lokalnych będących alternatywą dla opieki instytucjonalnej dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Do dofinansowania wybrano 16 projektów z 37 złożonych na łączną kwotę 1,7 mln zł. Był to pierwszy rozstrzygnięty konkurs w obszarze innowacji społecznych w Programie Wiedza Edukacja Rozwój.

Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze
Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze