PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Otwarty IKM w marcu: spotkania podróżnicze i warsztaty dla dzieci

Otwarty IKM w marcu: spotkania podróżnicze i warsztaty dla dzieci
Otwarty IKM to program zachęcający mieszkańców Gdańska do realizowania swoich pomysłów na wydarzenia kulturalne w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. W marcu odbędą się spotkania podróżnicze, na których poznamy Peru, Kurdystan, Turcję, Irak i Iran oraz Kanadę przez pryzmat pracy w Google Streetview. Dla dzieci warsztaty plastyczne „Baśnie 1001 nocy”. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Program Otwarty IKM przeznaczony jest dla wszystkich osób, chcących zrealizować swój pomysł na wydarzenia kulturalne, kulturalno-edukacyjne i kulturalno-społeczne w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. Na zgłoszenia pomysłów na kolejnym miesiąc czekamy zawsze do 10. dnia każdego miesiąca. Formularz i regulamin programu dostępny jest na stronie Instytutu.

10 marca, godz. 18.00, Pół roku w Krainie Inków – opowieści z Peru.

- Podczas prelekcji przeniesiemy się w świat inkaskich wierzeń i andyjskiej muzyki rodem z Peru. Będzie to opowieść o krainie rozpalonych pustyni, majestatycznych lodowców i tropikalnej dżungli. Zobaczymy legendarne Machu Picchu i zagłębimy się w tajemnicę linii z Nazca. Wspólnie wejdziemy na Białą Koldyrierę w Huaraz, by podziwiać zapierającą dech w piersi Lagunę 69 oraz zobaczymy jak wygląda tradycyjne, peruwiańskie wesele. Zjedziemy na desce z największej wydmy na pustyni w Ice, a zaraz potem spróbujemy swoich sił podczas surfingu w Mancorze. Dowiemy się także, co zrobić, by przeżyć takie i piękniejsze przygody aplikując na stypendium zagraniczne, które zagwarantuje nam wstęp do świata, którego nie będziemy chcieli opuszczać – mówi Karolina Kowalczyk.

Organizator: Michał Poczwardowski. Prowadzenie: Karolina Kowalczyk

Karolina Kowalczyk – absolwentka Komparatystyki na UJ. Stypendystka uczelni w Hiszpanii i w Peru. Miłośniczka literatury, muzyki, sztuki i świata hispanojęzycznego. Współautorka tworzonego wraz z siotrą bliźniaczką bloga podróżniczego Twins oN Tour. Twins oN Tour, czyli dwie bliźniacze siostry w podróży to dwa przeciwległe bieguny tego samego świata, dwa spojrzenia na życie. Od 25 lat tworzą zgrany zespół, w którym razem się dopełniają i wzajemnie inspirują. Zobacz też profil Facebook

Pół roku w Krainie Inków


13 marca, godz. 18.00, Surrealistyczne przygody w krainie Google

Podróżowanie palcem po mapie? To już przeżytek! Dominik Starosz mówi o sobie: „jest żółtym człowiekiem z Google Maps. Pracuje dla jednej z najbardziej popularnych aplikacji, a podczas spotkania odkryje kulisy swojej pracy „Googlemana” i zabierze publiczność w niezwykłą podróż do Kandy.

- Jako Google Streetviewer jestem jedną z 12 osób, wykonującym tę prace w całej Kanadzie. Bliskie jest mi Ontario, Quebec oraz Prowincje Atlantyckie. Mam także szczególną odpowiedzialność za Toronto (największe miasto w Kanadzie) i jego rejony – mówi Starosz. - Na co dzień zajmuję się robieniem zdjęć wszystkiego! Moja praca polega na kolekcji zdjęć ulic, miejsc publicznych, szlaków turystycznych. Do tego używam: Googlegar - samochodu z specjalnym sprzętem, który służy do kolekcji zdjęć oraz Trekker - plecaka z specjalnym sprzętem. Same oblicze tej pracy jest bardzo surrealistyczne. Jako zespół stanowimy bardzo unikalną i małą drużynę – kontynuuje Dominik.

Organizator: Agnieszka Jaworska. Prelegent: Dominik Starosz

Projekt Google Streetview

24 marca, godz. 17.30 – 18.30, Baśnie 1001 nocy – teatr bajki Kamishibai oraz zajęcia plastyczne: tworzenie dywanu.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-11 lat. Podczas zajęć posłuchają Baśni 1001 nocy przedstawionych w formie teatru Kamishibai oraz stworzą swój magiczny dywan.

 

24 marca, godz. 18.45 – 20.30, Tradycyjne obchody święta nowego roku - Newroz

- Newroz to rodzinne święto, zapraszamy najmłodszych również na drugą część wydarzenia. Abyśmy mogli przygotować się jak najlepiej obowiązują mailowe zapisy – mówi Michalina Kupper, organizatorka wydarzenia. - Newroz nie jest świętem religijnym, jego tradycja sięga czasów starożytnych: przedchrześcijańskich i przedislamskich. Niegdyś ceremonie odbywały się w Persepolis. Święto Newroz zostało proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako święto międzynarodowe i obchodzone jest 21 marca oraz zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO – dodaje Michalina Kupper. 

Podczas prelekcji poznamy legendę o królu Zehak i dowiemy się skąd pochodzi święto Newroz, zobaczymy fotorelację z rowerowej podróży po Kurdystanie, Turcji, Iraku i Iranie oraz skosztujemy baklavy i tureckiej herbaty.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: michalinakupper@gmail.com.

Kurdystan, północ Iraku

---
Jak wziąć udział w programie Otwarty IKM?

Wypełnij wniosek, stwórz budżet, dodaj harmonogram działań i prześlij go  na adres: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl

Regulamin, wniosek do pobrania oraz szczegóły dostępne są na stronie IKM.
Zgłoszenia można także składać osobiście od poniedziałku do piątku
w godzinach 10.00 – 17.00 w sekretariacie IKM (ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk).

Marta BednarskaInstytut Kultury Miejskiej
Marta Bednarska - najnowsze
Marta BednarskaInstytut Kultury Miejskiej
Marta Bednarska - najnowsze