PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Oliwa Górna. Po dyskusji na temat planu miejscowego

Oliwa Górna. Po dyskusji na temat planu miejscowego
8 marca w Biurze Rozwoju Gdańska odbyła się dyskusja publiczna na temat projektu planu miejscowego Oliwa Górna w rejonie alei Grunwaldzkiej na południe od Alchemii.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Projekt planu Oliwa Górna w rejonie alei Grunwaldzkiej na południe od Alchemii dotyczy obszaru, na którym znajdują się obiekty handlowo-usługowe, budynki biurowe, salon samochodowy i stacja benzynowa. Centralną część zajmuje niezagospodarowana działka ze szpalerem drzew, a część południową – centrum handlowe Oliwa. Celem sporządzenia opracowania jest zmiana części parametrów urbanistycznych, co stanowi kontynuację ustaleń planu miejscowego dla kompleksu biurowo-usługowego Alchemia (od strony północnej sąsiadującego z obszarem objętym planem). Zastosowane zmiany, w tym zwiększenie zgodnie z analizami liczby miejsc parkingowych, pozwolą na rozwój funkcji usługowych i produkcyjno-usługowych, dzięki czemu będą mogły powstać nowe miejsca pracy. W projekcie wprowadzono także zapisy dotyczące rozwiązań układu drogowego w dostosowaniu do zmieniających się możliwości inwestycyjnych.

Układ drogowy i parkingi

Uczestników dyskusji przede wszystkim interesowały kwestie związane z liczbą miejsc parkingowych i układem drogowym W projekcie planu liczba miejsc parkingowych została zwiększona w porównaniu do zapisów zawartych w planie obowiązującym i jednocześnie ustalona na poziomie niższym niż to wynika ze wskaźników dla strefy B ograniczonego parkowania według projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Zmiany dotyczące liczby miejsc parkingowych pozostają więc w zgodzie z polityką miasta (są bardziej rygorystyczne niż wskaźniki ustalone w studium). Podczas dyskusji padło również pytanie dotyczące powodów zaplanowania drogi serwisowej od strony al. Grunwaldzkiej a nie od strony torów.

– Takie usytuowanie drogi wynika z przeprowadzonych przez nas analiz. Realizacja drogi serwisowej od strony torów i wprowadzenie powiązań poprzecznych wiązałyby się z koniecznością poniesienia przez Gminę Miasta Gdańska dużych nakładów finansowych na wykup gruntów. Problemem byłyby także protesty właścicieli nieruchomości przeznaczonych do wykupu – wyjaśniała Karolina Rospęk-Aszyk, Kierownik Zespołu Transportu.

Pytano także o zastosowanie w projekcie planu wytycznych z opracowania Gdański standard ulicy miejskiej, nad którym obecnie trwają prace w BRG. Aleja Grunwaldzka jest drogą wojewódzką klasy głównej, z której nie powinny być bezpośrednio obsługiwane tereny przyległe. Jest to odcinek szczególny. W tym konkretnym przypadku, z uwagi na dużą liczbę działek należących do różnych inwestorów, wyjątkowo dopuszczono realizację drogi serwisowej, która stanowi kontynuację już istniejącego odcinka. Zgodnie z Gdańskim standardem ulicy miejskiej, takie sytuacje będą mogły się pojawiać ze względu na uwarunkowania funkcjonalno-prawno-przestrzenne. Natomiast autorzy pytań dotyczących aktualnego natężenia ruchu na alei Grunwaldzkiej zostali skierowani do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, gdzie można otrzymać informacje na ten temat. Podczas dyskusji pytano również o parametry planowanej zabudowy, zwłaszcza jej wysokość. Projektanci wyjaśnili, że przyjęte parametry urbanistyczne kontynuują ustalenia dotyczące kompleksu biurowego Alchemia i wynikają z szerokich analiz krajobrazowych wykonanych na etapie sporządzania planu dla obszaru sąsiedniego.

Wyłożenie planu do 30 marca

Projekt planu oraz prognoza oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku dotyczącymi zakresu i stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie są udostępnione do publicznego wglądu w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska do 30 marca. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00. Informacje dotyczące projektu planu są również dostępne na stronie http://www.brg.gda.pl/plany/plan/oliwa-gorna-w-rejonie-alei-grunwaldzkiej-na-poludnie-od-alchemii.

Zgłaszanie uwag – do 13 kwietnia

Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy złożyć je na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 13 kwietnia 2018 r.

Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl. Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl.

21 dni na rozpatrzenie uwag

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej bip.brg.gda.pl.

Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze
Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze