PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Młodość w nauce nagrodzona

Młodość w nauce nagrodzona
Mgr Wacław Kulczykowski i dr inż. Adrian Bekasiewicz to laureaci szesnastej edycji Nagród Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena. Uroczystość wręczenia odbyła się w piątek 10 lutego. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości po 7 tys. zł.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na uroczystości wręczenia w Domu Uphagena byli obecni laureaci wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Tradycyjnie nagrodzeni zasiedli na pięknie rzeźbionych, zabytkowych krzesłach i wysłuchali laudacji. – Nagroda ta promuje naukowców działających w Gdańsku, którzy pomimo swojego młodego wieku, odznaczają się bogatym dorobkiem. Jest uhonorowaniem ich wkładu w rozwój nie tylko lokalnego środowiska i ich dziedzin macierzystych, ale też polskiej nauki na arenie międzynarodowej  Inwestycja w naukę i mecenat nad mistrzami to także najpiękniejsze tradycje dojrzałych i odpowiedzialnych miast – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Laureaci (pierwszy rząd) Adrian Bekasiewicz i Wacław Kulczykowski, (drugi rząd) Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, Bogdan Borusewicz, a także prof. dr hab. inż. Janusz Smulko (PG) i dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG

Nagroda dla Młodych Naukowców przyznawana jest od 2003 roku. Do 2006 roku nazywana była „Młodym Heweliuszem”. Łącznie z dzisiejszymi laureatami nagrodzonych zostało 28 osób. O tytuł Młodego Naukowca mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 30 lat, ale już mogą pochwalić się znaczącym dorobkiem naukowym, udziałem w istotnych projektach i grantach badawczych bądź są beneficjentami ważnych stypendiów. 

Laureatem w kategorii nauk humanistycznych i społecznych został Wacław Kulczykowski. To doktorant Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nagrodę otrzymał za wybitne osiągnięcia związane z pracami archeologicznymi, rewitalizacyjnymi i dokumentacyjnymi, a także za wkład w ratowanie zabytków na Pomorzu. Kulczykowski interesuje się średniowiecznymi systemami zaopatrywania miast w wodę i obiektami hydrotechnicznymi na terenie Pomorza Gdańskiego oraz dawnych Prus Wschodnich. Wyniki swoich badań opublikował w licznych artykułach, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Uczestniczył w 8 projektach naukowych i 11 ekspedycjach archeologicznych (m.in. przy ulicy 3 Maja, św. Ducha, Twierdzy Wisłoujście). Jest to również dwukrotny laureat stypendium dla najlepszych doktorantów, nagrody rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz laureatem III edycji konkursu eNgage organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Wacław Kulczykowski angażuje się też w projekty popularyzujące naukę.

Laureaci otrzymali także pamiątkowe dyplomy, kwiaty i statuetki

Nagrodę w kategorii nauk ścisłych otrzymał Adrian Bekasiewicz, pracownik Katedry Systemów Mikroelektronicznych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informacji Politechniki Gdańskiej, a także pracownik Uniwersytetu w Rejkiawiku, gdzie brał udział w projektach finansowanych przez Islandzki Fundusz Infrastrukturalny. Od 2011 roku laureat regularnie otrzymuje granty na badania, a także jest głównym wykonawcą grantów z Narodowego Centrum Nauki. Badacz interesuje się metodami szybkiego projektowania struktur mikrofalowych i antenowych. Młody naukowiec jest też współautorem bądź autorem około 170 publikacji. Współpracuje z też z licznymi zespołami badawczymi z Belgii, Chin, Islandii, Kanady, Republiki Południowej Afryki oraz Stanów Zjednoczonych.

– Życzę laureatom, aby nasze pomorskie młode Noble były wstępem do odebrania Nobla w Sztokholmie – podsumowuje Kowalczuk.

Galeria zdjęć z uroczystości wręczenia.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze