PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Mieszkańcu! Powiedz, co jest do zrobienia w Twojej dzielnicy

Mieszkańcu! Powiedz, co jest do zrobienia w Twojej dzielnicy
Rozpoczęły się warsztaty w ramach przygotowań do opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji w Gdańsku. Program ma powstać do końca 2016 roku przy udziale wszystkich zainteresowanych mieszkańców, środowisk społecznych czy gospodarczych. Zakrojona na szeroką skalę partycypacja społeczna ma pomóc w ustaleniu poszczególnych działań.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Warsztaty tematyczne zaplanowano w każdą kolejną sobotę czerwca. Pierwsze z nich odbyły się 4 czerwca w Szkole Podstawowej nr 21 w Gdańsku dla mieszkańców Biskupiej Górki oraz Stary Chełm.
- Warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców dzielnicy. Obecność ponad 20 osób, reprezentujących różne środowiska, grupy wiekowe i społeczne, pozwoliła na identyfikację wielu miejscowych potrzeb i problemów, które mogą zostać rozwiązane podczas rewitalizacji. Mieszkańcy wskazywali nie tylko problemy z jakimi muszą spotykać się na co dzień, ale również swoją wizję tego obszaru w najbliższej przyszłości, odkrywając potencjał i szanse jakie tutaj drzemią – tłumaczy Ewa Pielak, Kierownik Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego z Biura Rozwoju Gdańska.

W warsztatach uczestniczyło blisko dwudziestu mieszkańców.

Forma spotkania pozwoliła na bardzo aktywny udział ich uczestników w tworzeniu mapy potencjalnych zadań i możliwości, jakie stwarza realizacja Programu Rewitalizacji na wyznaczonym obszarze. Podczas pierwszego spotkania stworzono trzy grupy, a ich zadaniem było wspólne przygotowanie swoich propozycji dotyczących najważniejszych działań społecznych i inwestycyjnych, które powinny w pierwszej kolejności być zrealizowane w ramach rewitalizacji. Wiele potrzeb było wspólnych, przy innych wywiązała się aktywna i gorąca dyskusja co do zasadności realizacji poszczególnych zadań. Świadczy to niewątpliwie o dużym zaangażowaniu miejscowej społeczności i woli pozytywnej zmiany dzielnic Biskupia Górka i Stary Chełm.

- Dzięki zrealizowaniu warsztatów, wizja procesów rewitalizacyjnych na tym obszarze wykreowała się jeszcze wyraźniej, a mieszkańcy mogli nie tylko poznać możliwości i szanse płynące z procesu rewitalizacji, ale przede wszystkim spotkać się, zintegrować oraz poznać zdanie i potrzeby sąsiada. Realizacja tego typu warsztatów jest kamieniem węgielnym, na którym budowane są procesy rewitalizacyjne, kamieniem,  który wyrasta z potrzeb i możliwości lokalnej społeczności – dodaje Ewa Pielak.
Wynikiem wszystkich prac będzie opracowanie proponowanych przez mieszkańców projektów do realizacji w ramach rewitalizacji, ze szczególnym naciskiem na wypracowanie niezbędnych działań społecznych oraz towarzyszących inwestycyjnych, które ściśle wiążą się z celami społecznymi.

Kiedy kolejne spotkania?
W warsztatach może wziąć udział każdy. Są one niezwykle cennym źródłem informacji dla Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego z Biura Rozwoju Gdańska. To mieszkańcy mają największą wiedzę dotyczącą ich miejsca zamieszkania i potrzeb lokalnej społeczności. Aby wziąć udział w kolejnych spotkaniach, wystarczy wypełnić krótką ankietę na stronie www.gdansk.pl/urzad/rewitalizacja lub https://warsztatyrewitalizacyjne.ankieta.biz/ (należy wkleić link do przeglądarki).
11 czerwca w godz. 10:00-15:00 - dla obszaru Oruni
18 czerwca w godz. 10:00-15:00 - dla obszaru Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście
25 czerwca w godz. 10:00-15:00 - dla obszaru Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście

Przypomnijmy, że w kwietniu punkty badawcze funkcjonowały w trzech obszarach wyznaczonych do rewitalizacji w Gdańsku, czyli w obszarze Biskupia Górka / Stary Chełm, obszarze Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście oraz na Oruni.  Z kolei w maju odbyły się na tych obszarach spacery pracowników Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego z mieszkańcami, którzy wskazywali, co ich zdaniem wymaga przede wszystkim zmian.
W ostatnich dniach maja funkcjonował również punkt informacyjno-badawczy w Nowym Porcie, który był otwarty dla mieszkańców przez 3 dni w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia ul. Strajku Dokerów 5.
Przed BRG jeszcze spacer z mieszkańcami zaplanowany na 14 czerwca w godz. 17.00-19.00. Spotkanie przed Morskim Domem Kultury w Nowym Porcie, ul. Marynarki Polskiej 111.

O co chodzi z Gminnym Programem Rewitalizacji?
Przygotowywany przez BRG program określi kierunki działań, ramy czasowe i finansowe realizacji poszczególnych projektów, składających się na zintegrowany program działań w poszczególnych obszarach. Działania, jakie zostaną wskazane do realizacji w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji przyczynią się do poprawy warunków zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej, a także wizerunku terenów znajdujących się obecnie w złym stanie technicznym, gospodarczym i społecznym. Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdańska umożliwi aplikowanie miastu i innym podmiotom z terenu miasta o środki unijne na realizację zaplanowanych przedsięwzięć na obszarach rewitalizacji. Istotną częścią sporządzania Programu Rewitalizacji jest partycypacja społeczna. Gminny Program Rewitalizacji opracowywany będzie przy udziale wszystkich interesariuszy rewitalizacji, środowisk społecznych, gospodarczych, mieszkańców tak, aby osiągnąć jak największą skuteczność w programowaniu poszczególnych działań.
Przystąpienie do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji zostało uchwalone na sesji 31 maja 2016 roku przez Radnych Miasta Gdańska. Zaś miesiąc wcześniej wskazano w uchwale cztery obszary rewitalizacji:
1. obszar Biskupia Górka / Stary Chełm o powierzchni 104,60 ha;
2. obszar Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście 87,24 ha;
3. obszar Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście 165,29  ha;
4. obszar Orunia o powierzchni 145,26 ha.
Obwieszczenie Prezydenta Miasta Gdańska o przystąpieniu do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Gdańska oraz inne ważne informacje dotyczące obszarów rewitalizacji dostępne są na stronie brg.gda.pl

Agnieszka SiedleckaBiuro Rozwoju Gdańska
Agnieszka Siedlecka - najnowsze
Agnieszka SiedleckaBiuro Rozwoju Gdańska
Agnieszka Siedlecka - najnowsze