PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Mamo, tato, co wy na to?

Mamo, tato, co wy na to?
Gdańscy rodzice, których dzieci zostały umieszczone w pieczy zastępczej oraz tacy, których może niedługo również to spotkać (np. już mają dozór kuratora) uczą się, jak właściwie i mądrze opiekować się maluchem. Jak odzyskać miłość dziecka lub jej nie utracić? Jak sprostać obowiązkom rodzicielskim i nie krzywdzić małego człowieka? Odpowiedzi podczas warsztatów zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W ramach projektu „Mamo, tato, co wy na to?” na razie dziesięć zagrożonych rodzin z Przeróbki, Stogów, Sobieszewa, Olszynki oraz dzielnicy Rudniki, z pomocą psychologa i pracownika socjalnego, próbuje wyjść na prostą i odzyskać ograniczone prawa do dziecka lub ich nie stracić. Warsztaty adresowane do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym odbywają się co dwa tygodnie, w czwartki, w Centrum Pracy Socjalnej nr 5 MOPR przy ulicy Siennickiej 25. Mają charakter grupy wsparcia, co powoduje, że uczestnicy chętniej otwierają się na swoje rodzicielskie problemy. Podczas zajęć psycholog podpowie m.in. jakie są potrzeby emocjonalne dziecka, jak z nim rozmawiać. Jak nawiązać prawidłową relację z malcem, który przez jakiś czas nie może liczyć na opiekę rodzica. W jaki sposób odzyskać jego zaufanie i przywrócić mu poczucie bezpieczeństwa. Specjalista MOPR doradzi też, jak walczyć z własnymi słabościami lub agresją. Warsztaty odbywać się będą przez całe wakacje. Realizacja projektu potrwa do połowy października.

- Jeśli jest choć cień szansy, by dziecko przebywające na przykład w rodzinie zastępczej mogło wrócić do rodziny biologicznej i ta zapewni mu nareszcie właściwą opiekę, to należy podjąć wszelkie działania, by tak się stało – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Czasem rodzicom trzeba pomóc we właściwym, mądrym pełnieniu funkcji opiekuńczych wobec dziecka. Rolą miasta jest wspierać i wzmacniać rodziny, by czuły, że w każdej sytuacji mogą liczyć na kompleksową pomoc.

Dodajmy, że mieszkańcy wymienionych dzielnic dotknięci problemem, w sprawie konsultacji lub udziału w projekcie mogą kontaktować się z pracownikami CPS 5 przy ul. Siennickiej 25, tel. 58 320 53 00 lub 58 320 53 13.

Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia ResselMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku