
Galę prowadzoną przez Agnieszkę Oszczyk i Jerzego Snakowskiego rozpoczęło krótkie wystąpienie prezydenta Pawła Adamowicza. – Kiedy kilka lat temu Gdańsk starał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, wystąpiliśmy z przesłaniem „Wolność kultury, kultura wolności”. Dzisiaj to hasło jest niezwykle aktualne. Wracamy w Polsce i Europie do korzeni. Do tego, co to znaczy wolność, równość, solidarność, co to znaczy jedność europejska w różnorodności. Kultura w tym kontekście jest najważniejsza, bo poprzedza wszystko inne, to jak definiujemy siebie, jako zbiorowość i jako jednostkę – powiedział P. Adamowicz. Prezydent wspomniał o planach zaadaptowania Zespołu Sierocińca na dom Chodowieckiego i Grassa. Przypomniał, że wiele instytucji obchodzi w tym roku jubileusze, jest to więc rok dla kultury wyjątkowy.
Następnie liczni zebrani goście zobaczyli prezentacje multimedialne sylwetek osób nominowanych do nagrody i do tytułu mecenasa, przygotowane przez Nylon Studio.
Po prezentacji zaproszono wszystkich nominowanych na scenę. Prowadzący zaś poprosili o zabranie głosu Barbarę Frydrych, zastępcę dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury, przewodniczącą Kapituły nagrody, która po przedstawieniu składu Kapituły, przekazała cztery koperty z nazwiskami zwycięzców.
Wystawa Muzeum II Wojny Światowej – za to nagrodę otrzymał Paweł Machcewicz: – Jestem ogromnie wzruszony, chciałbym podziękować w swoim imieniu i tych, którzy tworzyli ze mną tę wystawę. Stworzyliśmy wraz z ludźmi, którzy nas wspierali coś znacznie większego niż zakładaliśmy. Mam nadzieję, że Muzeum będzie ważnym elementem w pejzażu Gdańska. Chciałbym też ogłosić, że zostanie ono otwarte 23 marca – powiedział laureat.
– Gdańsk to jest miejsce, gdzie się urodziłem, to jest miasto wolności i niech tak zostanie – stwierdził Mikołaj Trzaska, drugi laureat tegorocznych Splendorów. Kapituła nagrody doceniła przygotowaną przez niego muzykę do filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego. – Marzyliśmy z Wojtkiem, że stworzymy coś wielkiego – dodał Trzaska.
Andrzej Nowakowski został uhonorowany za koncepcję merytoryczną i edytorską monumentalnej monografii Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga/Judgment. The Last Judgment by Hans Memling. – To dzieło jest zupełnie wyjątkowe w skali światowej. Wielu chciało ten obraz posiadać, a dziś jest on w Gdańsku – podziękował, krótko referując historię obrazu, Nowakowski.
Tytuł Mecenasa Kultury otrzymała firma Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za wsparcie sponsorskie projektów kulturalnych realizowanych przez Teatr Wybrzeże.
Do tegorocznej edycji gdańskich Splendorów zgłoszono 33 kandydatów i 4 firmy pretendujące do tytułu Mecenasa Kultury. Spośród nich wytypowano 10 nominowanych do nagrody głównej i 4 firmy wspierające działania kulturalne. Z nich zaś wyłoniono dzisiejszych zwycięzców.
Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i tytuł Mecenasa Kultury Gdańska wyłoniła kapituła konkursowa w składzie: Barbara Frydrych, przewodnicząca kapituły, zastępca dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury; Ewa Adamska, przedstawiciel Biura Prezydenta ds. Kultury; Antoni Pawlak, przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury; Mikołaj Chrzan, przedstawiciel mediów; prof. Małgorzata Książek-Czermińska, przedstawicielka środowisk opiniotwórczych i twórców kultury; prof. Maciej Sobczak, przedstawiciel Akademii Muzycznej; prof. Katarzyna Józefowicz, przedstawicielka środowisk opiniotwórczych i twórców kultury; Adam Kamiński, przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych oraz laureaci ubiegłorocznej edycji: Justyna Piórkowska, przedstawiciel Ziaji, ubiegłorocznego Mecenasa Kultury; Honorata Martin oraz zespół TRUPA TRUPA w składzie: Rafał Wojczal, Tomasz Pawluczuk.
Splendor Gedanensis to najstarsze i zarazem najważniejsze wyróżnienie miasta w dziedzinie kultury. Pierwszy raz wręczono ją 4 sierpnia 1973 roku. Nagroda przez lata nosiła inne nazwy, m.in. Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Obecną nazwę nosi od 2004 roku. Do tej pory przyznano około 200 laureatom.
Sylwetki tegorocznych nagrodzonych:
Paweł Machcewicz – historyk, nauczyciel akademicki. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1990 roku pracuje w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W 1993 obronił doktorat, a siedem lat później uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. W 2009 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Pracował jako wykładowca w Collegium Civitas, na Wydziale Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Współtworzył Instytut Pamięci Narodowej (był także dyrektorem Biura Edukacji Publicznej IPN). Jest członkiem rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla Młodych Pracowników Naukowych (1993). W 2008 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W tym samym roku został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.
Andrzej Nowakowski – od 1976 roku pracownik na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od 2002 roku – starszy wykładowca. Autor książki Arnold Böcklin: chwała i zapomnienie (która ukazała się nakładem wydawnictwa Universitas w 1994), a także licznych fotografii publikowanych w książkach i albumach (m.in. w albumie Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza). W 1993 roku został dyrektorem Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, a w 2003 roku prezesem Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Polska Książka (następnie w 2009 roku – dyrektorem generalnym). Był wiceprezesem Instytutu Adama Mickiewicza (czerwiec–grudzień 2003), dyrektorem Narodowego Instytutu Książki (w latach 2004–2005) i prezesem Polskiej Izby Książki (w latach 2001–2003). W 2003 roku został pełnomocnikiem ministra kultury do spraw książki i czytelnictwa. Jest autorem koncepcji merytorycznej i edytorskiej monografii Sąd. Sąd ostateczny Hansa Memlinga, która poświęcona jest jednemu z najważniejszych dzieł sztuki, jakie obecnie znajdują się w Gdańsku.
Mikołaj Trzaska – kompozytor, saksofonista, klarnecista. Od 1988 roku studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – w tym okresie samodzielnie zaczął się uczyć gry na saksofonie. Muzyka pochłonęła go do tego stopnia, że w 1991 roku postanowił zrezygnować ze studiów. Lider, członek lub współzałożyciel licznych zespołów lub formacji muzycznych: m.in. Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Shofar czy Masło. Jest autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych oraz filmów (jednym z najważniejszych jego dokonań w tej dziedzinie jest tworzenie ścieżki dźwiękowej do filmów Wojciecha Smarzowskiego). Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi muzykami, z którymi koncertował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech i Polsce. W roku 2000 razem z żoną Aleksandrą założył wydawnictwo Kilogram Records, wydające jego płyty oraz muzykę z kręgu impro-free jazz. W 2016 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni był wyświetlany film Wojciecha Smarzowskiego Wołyń, do którego Mikołaj Trzaska skomponował muzykę.