PORTAL MIASTA GDAŃSKA

MOPR rozmawia ze studentami o pomaganiu

MOPR rozmawia ze studentami o pomaganiu
Organizatorzy społeczności lokalnej gdańskiego MOPR rozmawiają ze studentami o pomaganiu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „pomagamy pomagać”, prowadzanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, specjaliści pracy socjalnej - organizatorzy społeczności lokalnej rozmawiają o pomaganiu nie tylko z uczniami szkół gdańskich. Poszli dalej, do studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Anna Dunajska i Andrzej Stawicki, bo o nich mowa razem z pracownikiem naukowym doktorem Marcinem Boryczko przygotowali szereg zagadnień z zakresu pomagania. Wiele wątków ujęli w temacie ogólnym „Społeczeństwo kontra problemy społeczne”.

- Poruszanie ważnych i aktualnych obszarów społecznych takich jak m.in. organizowanie społeczności lokalnej, wolontariat, niepełnosprawność, ubóstwo, przemoc, aż po trudne tematy jak np. polityka społeczna, instytucje pomocy społecznej, czy jak założyć organizację pozarządową mają przybliżyć młodym ludziom największe wyzwania społeczne – mówi Anna Dunajska – z Działu Kierunków Rozwoju w gdański MOPR. – Dzielimy się sukcesami, rozmawiamy o narzędziach pracy pracowników pomocy społecznej, pokazujemy współpracę na różnych płaszczyznach z przedstawicielami organizacji pozarządowych, liderów społecznych i staramy się łączyć z teorią. Zależy nam na tym, by studenci aktywnie uczestniczyli w dyskusji i wyrażali własną opinię, spostrzeżenia. Dążymy do tego by młodzi adepci sztuki pomagania rozumieli kto pomaga, jak pomaga i kto potrzebuje pomocy – podkreśla Dunajska.

Duże zainteresowanie wykładami
- Współpraca z kadrą naukową Uniwersytetu Gdańskiego, z Wydziału Nauk Społecznych zaowocowała cyklem wykładów międzywydziałowych z zakresu pomocy społecznej. Udało się zaplanować kilkanaście spotkań. Z uwagi na duże zainteresowanie popołudniowymi spotkaniami zwróciliśmy się do studentów z prośbą o deklarację pisemną udziału gdyż liczba miejsc w audytorium jest ograniczona. Dotychczas zapisało się 100 osób i tak liczna grupa przybywa na zajęcia – informuje Andrzej Stawicki – organizator społeczności lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.


Spotkania ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego odbywają się w poniedziałki w godzinach 17.00 – 18.30 w audytorium Wydziału Nauk Społecznych w Gdańsku.

Blisko 3 tysiące gdańskich uczniów
Przypomnijmy, cykl spotkań o pomaganiu w formie pogadanek odbywa się od listopada 2013 roku.
– Założeniem kampanii edukacyjno–informacyjnej realizowanej przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku jest zapoznanie uczniów gdańskich szkół z tematyką pomocy społecznej, mówi Marlena Jasnoch zastępca dyrektora ds. usług w MOPR.
Projektem objęci są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Uczniowie mają okazję poznać bliżej zawód pracownika socjalnego i miejsca, w których pracuje.
– Spotkania, ich tematyka i czas trwania dostosowane są do wieku i możliwości słuchaczy, nad czym czuwa psycholog oraz nauczyciel prowadzący. Najmłodszym uczniom przybliża się temat pomocy społecznej poprzez gry i zabawy oraz bajki edukacyjne, co umożliwia w łagodny sposób przedstawiać poważne tematy - informuje Ewa Turuta - psycholog.
Spotkania o pomaganiu w szkołach obejmują pięć bloków tematycznych: rodzina - w zespole siła; osoby sprawne inaczej nie zawsze bezradne; osoby starsze - łączenie pokoleń (Babciu, Dziadku co u Ciebie słychać? Pytania, które sprawią radość); przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu (każdy może pomóc); organizowanie społeczności lokalnej - drużyna marzeń.
– Spotkania z dziećmi i młodzieżą potwierdziły, że my dorośli często nie doceniamy potencjału młodego „pomagacza”. Spotkania mają charakter warsztatowy, co daje ogromne możliwości wzajemnego poznania i uruchomienia tej najcenniejszej w młodym człowieku cechy - wyobraźni, a zaraz potem wielu pomysłów na ciekawe rozwiązania przy pomaganiu ludziom, sposobów na angażowanie się w życie lokalnej społeczności, a wszystko w rytm pracy zespołowej – wyjaśnia Andrzej Stawicki organizator społeczności lokalnej.