Komunikat MCZK: Walka ze śniegiem trwa!

Po wczorajszym – wietrznym – popołudniu i wieczorze, dzisiejszy zdecydowanie upływa pod znakiem śnieżycy. Na terenie całego miasta non stop pracuje prawie 150 pojazdów, których głównym celem jest utrzymywanie przejezdności dróg.

Komunikat MCZK: Walka ze śniegiem trwa!
A
A
data publikacji: 05 stycznia 2017 r.

Solarki i pługopiaskarki przerwy robią sobie praktycznie tylko po to, by uzupełnić paliwo i materiał do posypywania ulic.  Mimo to w godzinach popołudniowych trudno było kierowcom nadążyć za kolejnymi falami śniegu. Zwłaszcza że pojazdy często utykały w korkach. Obecnie ruch na drogach już zelżał, więc pługi mogą pracować skuteczniej. Ich dyżur trwać będzie przez całą noc.

Z powodu większych niż zwykle korków opóźnienia sięgające nawet 80 minut odnotowywały też miejskie autobusy. Obecnie sytuacja komunikacyjna w Gdańsku wygląda następująco:

1.       Cały czas nie kursują autobusy linii 112 i 186 przez most w Sobieszewie. Linie 112 i 186 kursują od Dworca Gł. tylko do Wiślinki Most. Na Wyspie Sobieszewskiej autobusy kursują wahadłowo od Sobieszewa Wyspy i Górek Wschodnich do Przegaliny. Pasażerowie między Wiślinką Most a Wyspą Sobieszewską muszą przejść przez most.

2.       Zakończyły się utrudnienia na liniach 167 i 168 w rejonie ul. Jabłoniowej. Linie te wróciły na swoją stałą trasę przez ul. Kartuską (między Siedlcami a Jasieniem), ale nadal występują opóźnienia, ponieważ autobusy muszą włączyć się z powrotem w swój właściwy rozkład jazdy.

3.       W całej sieci autobusowej, z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych, występują średnie opóźnienia od 10 do 20 minut. Opóźnienia największe występują w szczególności na ul. Jaśkowa Dolina.

4.       Sytuacja w trakcji tramwajowej jest stabilna. Wszystkie trasy są przejezdne. Przypomnijmy, że przez całą noc będą po całej sieci kursować tzw. „przecieraki” (są to tramwaje, które wykonują przejazdy techniczne), celem zapobieżenia osadzenia się szronu/lodu na przewodzie jezdnym, zamarznięcia zwrotnic itp.

5.       Wszystkie informacje o bieżącej sytuacji komunikacyjnej będą podawane na stronie www.ztm.gda.pl. Można też dzwonić do Centrali Ruchu ZTM: 58 309 13 22.

Straż Miejska raz jeszcze przypomina, że odśnieżenie chodnika jest obowiązkiem administratora lub zarządcy danej nieruchomości. Przepisy mówią, że śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padać. Każdy, kto dopuści się zaniedbania, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Trzeba też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może żądać od administratora na drodze cywilnej zadośćuczynienia. Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych.

Tymczasem woda w Zatoce Gdańskiej powoli, ale systematycznie opada. W najbliższych godzinach spadnie do stanów ostrzegawczych.

Wszelkie sygnały dotyczące miejscowych zagrożeń można zgłaszać do:

Dyżurny Inżynier Miasta – 58 52 44 500
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – 58 778 60 00
Straż Miejska - 986

Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora