PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jak przebudowywać Długą i Długi Targ? Są wytyczne!

Jak przebudowywać Długą i Długi Targ? Są wytyczne!
Więcej zieleni (sugerowana lipa drobnolistna), zmiana kompozycji nawierzchni, ujednolicenie ogródków gastronomicznych, połączenie Traktu Królewskiego z bocznymi uliczkami w taki sposób by razem tworzyły harmonijną całość, nadanie włazom i elementom infrastruktury miejskiej wartości estetycznej, artystycznej – spójnej z projektem ulicy oraz potraktowanie oświetlenia i iluminacji, jako odrębnych elementów wymagających zaprojektowania i kształtujących krajobraz ulicy oraz budujących jej nastój.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

To główne założenia wytycznych, które staną się podstawą dla projektu ostatecznego wyglądu przebudowanej ulicy Długiej i Długiego Targu. Wytyczne opracowała powołana przez Prezydenta Miasta Gdańska Rada Programowa, w skład której weszli specjaliści z zakresu architektury, historii, historii sztuki czy konserwacji zabytków.

- Rada Programowa postanowiła nie określać żadnego okresu historycznego, który miałby się stać punktem odniesienia dla rozwiązań projektowych. Za to zaleca poszukiwanie rozwiązań, które byłyby odpowiedzą na oczekiwania współczesności i przyszłości. Zasadą, która powinna przyświecać projektantom powinna stać się dewiza "tu i teraz" oraz witruwiańska triada wartości firmitas, utilitas, venustas (trwałość, użyteczność, piękno) – mówi przewodnicząca Rady, Małgorzata Kolesińska, szefowa Działu Rozwoju Przestrzeni Publicznej w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku. To stwierdzenie umieszczone zostało zresztą w preambule wytycznych przekazanych dziś DRMG.

Rada Programowa właśnie skończyła swoją pracę. Opracowane wytyczne przekazała dziś (czwartek, 23.06) Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która to realizować będzie przyszłą przebudowę ulicy Długiej i Długiego Targu. Odbierając wytyczne, zastępca dyrektora DRMG Ewa Zielińska stwierdziła: przyjmuję te wytyczne świadoma odpowiedzialności i z wielką dumą!

- Gdańsk dołącza dziś do grona miast, które zdecydowały się na zmiany w sercu miasta. Dlaczego to robimy? Bo przestrzeń ta nosi już ślady zużycia, wymaga działań. Inne miasta pokazują, że miejsca takie jak Trakt Królewski można zagospodarować, chcemy to zrobić po mistrzowsku – mówił obecny na uroczystości zastępca prezydenta Gdańska ds. komunlanych Piotr Grzelak.

Stworzenie wytycznych było możliwe dzięki kilku miesiącom intensywnych prac. W ich ramach:

• przeprowadzono warsztaty z mieszkańcami oraz interesariuszami – osobami prowadzącymi swoje działalności przy ulicy Długiej i Długim Targu (podczas warsztatów zarówno mieszkańcy, jak i interesariusze opowiedzieli się za zmianami delikatnymi, zdecydowanie odrzucając rewolucję,
• na Politechnice Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych przeprowadzono zajęcia, których tematem była ulica Długa i Długi Targ,
• w ramach prac studentów z Politechniki Gdańskiej odbyło się tzw. prototypowanie – czyli ustawianie elementów małej architektury w rzeczywistej przestrzeni ulicy Długiej (dzięki temu mieszkańcy mogli wypróbować pomysły studentów, a dzięki obserwacjom zachowań mieszkańców i turystów oraz na podstawie rozmów z nimi studenci mogli przeanalizować zmiany w tej ważnej przestrzeni),
• w internecie dostępna była ankieta dotycząca tej części miasta – informacje zebrane w ten sposób, wśród ponad 1700 respondentów pozwoliły na głębszą analizę problemu i potrzeb użytkowników.

Raport z badań ankietowych (2.41 MB)

Katarzyna KaczmarekGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze
Katarzyna KaczmarekGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze