PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jacek Friedrich o gdańskich pomnikach. Wykład z cyklu Architektura Gdańska

Jacek Friedrich o gdańskich pomnikach. Wykład z cyklu Architektura Gdańska
Jaki był pierwszy pomnik w Gdańsku? Od kiedy na Targu Drzewnym stoi Jan III Sobieski i jaki monument znajdował się tam przed nim? O historii najważniejszych pomników w Gdańsku opowie 18 marca o godz. 12.00 Jacek Friedrich. Wykład odbędzie się w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańskiej 5. Wstęp wolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pierwszym nowoczesnym pomnikiem w Gdańsku było popiersie Heweliusza ufundowane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w setną rocznicę śmierci astronoma. W następnym stuleciu Gdańsk nie miał jednak szczęścia do pomników. Niepowodzeniem zakończyły się podejmowane jeszcze w XIX wieku próby wystawienia pomnika „wielkim synom” miasta, takim jak Chodowiecki czy Heweliusz.

Spektakularne pomniki zaczęły powstawać w Gdańsku dopiero na początku XX wieku  pierwszym z nich był konny posąg cesarza Wilhelma I przy Bramie Wyżynnej. Wolne Miasto Gdańsk nie było zbyt aktywne na polu budowy pomników, podobnie, jak władze miasta w powojennym dwudziestoleciu. Dopiero w połowie lat 60. XX wieku zaczęły powstawać liczne pomniki na czele z tym na Westerplatte.

Pomnik cesarza Wilhelma I

 Monopol komunistycznej władzy na stawianie pomników został przełamany w 1980 roku, gdy powstał Pomnik Poległych Stoczniowców. Pomniki stawiane po 1989 roku stanowią ciekawy dowód zmian, jakie dokonywały się w tym czasie w lokalnej społeczności. Częścią historii gdańskich pomników jest także ich usuwanie  taki los spotkał dwa niemieckie monumenty z początku XX wieku – opowiada Jacek Friedrich.

Już drugi rok Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na cykl wykładów Architektura Gdańska, który opowiada o kulturowej, społecznej i artystycznej tożsamości miasta kreowanej przez jego architekturę, urbanistykę czy sztukę ogrodową.

Harmonogram wykładów cyklu Architektura Gdańska

18 marca, godz. 12.00, Gdańskie pomniki | dr Jacek Friedrich (Instytut Historii Sztuki UG; Muzeum Miasta Gdyni). Wydarzenie na Facebooku

22 kwietnia, godz. 12.00, Działalność Friedricha Fischera w Urzędzie Budownictwa Naziemnego Wolnego Miasta Gdańska | dr Ewa Barylewska-Szymańska; mgr Wojciech Szymański (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska)

20 maja, godz. 12.00, Gdański modernizm: 1945-1989 | dr Jacek Friedrich (Instytut Historii Sztuki UG; Muzeum Miasta Gdyni)

---

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego

Miejsce: Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bielańska 5, 80-952 Gdańsk (na tyłach Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej), sala im. prof. Konstantego Kalinowskiego, I piętro

Kurator cyklu: Hubert Bilewicz, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UG oraz w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce ASP w Gdańsku

Marta BednarskaInstytut Kultury Miejskiej
Marta Bednarska - najnowsze
Marta BednarskaInstytut Kultury Miejskiej
Marta Bednarska - najnowsze