PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańskie Przestrzenie Lokalne. Pierwszy etap gotowy

Gdańskie Przestrzenie Lokalne. Pierwszy etap gotowy
Biuro Rozwoju Gdańska opublikowało studium „Gdańskie Przestrzenie Lokalne. Etap I”. Opracowanie dotyczy czterech obszarów objętych rewitalizacją: Biskupia Górka / Stary Chełm; Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście; Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście oraz Orunia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podjęte na początku 2016 r. studium Gdańskich Przestrzeni Lokalnych (GPL) jest elementem jednego z dziewięciu programów operacyjnych wchodzących w skład Strategii Rozwoju Gdańska 2030+ (więcej na ten temat tutaj). Celem, rozpisanym na kilka najbliższych lat, Programu Operacyjnego Przestrzeń Publiczna jest określenie działań poprawiających jakość gdańskich przestrzeni publicznych. W pierwszej kolejności skupiono się na wytycznych projektowych oraz programowych dla obszarów objętych rewitalizacją. Opracowanie GPL idealnie dopełniło potrzeby określenia kierunków zmian w przestrzeniach publicznych na obszarach objętych rewitalizacją, zawartych w Gminnym Programie Rewitalizacji (więcej na temat GPR dostępne jest tutaj). Jako że oba dokumenty (GPL i GPR) opracowano przy udziale mieszkańców, odzwierciedlają one realne potrzeby i będą podstawą działań rewaloryzacyjnych w przestrzeniach publicznych.
Biuro Rozwoju Gdańska, w ramach prac nad studium Gdańskich Przestrzeni Lokalnych, przeprowadziło od 20 kwietnia do 30 czerwca 2016 roku, za pośrednictwem aplikacji internetowej, ankietę w której wzięło udział  ponad 1100 mieszkańców Gdańska. Jej wynik, który można zobaczyć tutaj, stał się ważnym elementem w kreowaniu wyższej jakości życia w przyjaznej, dostępnej i bezpiecznej przestrzeni.

Opracowanie Pierwszego Etapu Studium Gdańskich Przestrzeni Lokalnych dostępne jest na stronie:
http://www.brg.gda.pl/planowanie-przestrzenne/inne-opracowania-urbanistyczne/303-gdanskie-przestrzenie-lokalne-etap-i-obszary-rewitalizacji


W zgodzie z innymi opracowaniami
Studium GPL jest również ściśle powiązane z innymi ważnymi opracowaniami. W sierpniu 2015 r. Rada Miasta Gdańska podjęła uchwałę o przystąpieniu do Sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska, do którego studium GPL ma wypracować ogólne wytyczne dla kierunków rozwoju przestrzeni publicznych. Ponadto nawiązuje do licznych opracowań dotyczących przestrzeni publicznych zrealizowanych w Biurze Rozwoju Gdańska w latach 2011-2015, takich jak studia dzielnicowe czy Studium Ogólnomiejskich Przestrzeni Publicznych (SOPP). GPL jest także uzupełnieniem i kontynuacją prac nad przestrzeniami w skali lokalnej, nawiązuje również do opracowań zewnętrznych takich jak społeczna strategia Quo vadis Gdańsku (Gdańska Fundacja Innowacji Społecznych / Politechnika Gdańska / Sopocka Szkoła Wyższa 2015).

Agnieszka SiedleckaBiuro Rozwoju Gdańska
Agnieszka Siedlecka - najnowsze
Agnieszka SiedleckaBiuro Rozwoju Gdańska
Agnieszka Siedlecka - najnowsze