PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk w Barcelonie, czyli BoostINNO Meeting

Gdańsk w Barcelonie, czyli BoostINNO Meeting
Czego możemy nauczyć się od Barcelony o innowacjach społecznych? Jakie przykłady znajdziemy w Katalonii? Czym jest Barcelona Activa? Przez trzy intensywne dni 23-25 listopada uczestnicy sieci BoostINNO, której partnerem głównym jest Gdańsk, brali udział w spotkaniach i warsztatach w Barcelonie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uczestnicy z dziesięciu europejskich miast: Gdańska, Paryża, Mediolanu, Turynu, Bragi, Wrocławia, Skanii, Baia Mare, Strasburga i Barcelony spotkali się w Katalonii, by poznać projekty Barcelony Activi, która od 1986 roku sprzyja wzrostowi gospodarczemu w mieście i metropolii. Do partnerstwa dołączyło też w formie obserwatora miasto Lwów.
Pierwszego dnia partnerzy BoostInno zobaczyli m.in. nowoczesne centrum dla poszukujących pracy Porta22, inkubator dla przedsiębiorców i start-upów Centre per a la iniciativa emprenedora Glòries, centrum doskonalenia umiejętności IT Cibernàrium. Odwiedzili również kooperatywę ALENCOP, dzięki której imigranci otrzymują szansę zatrudnienia, w spółdzielni zajmującej się recyklingiem odpadów.
Drugiego dnia uczestnicy z miast partnerskich mieli okazję porozmawiać z dwudziestoma przedstawicielami przedsiębiorstw społecznych. Rozmowy toczyły się przy kawie, tak by każdy z partnerów mógł indywidualnie porozmawiać z wybranymi osobami. W spotkaniu wzięli udział na przykład twórcy serwisu internetowego dla osób, które borykają się z ADHD. Dzięki projektowi na portalu mogą znaleźć pożyteczne informacje, a także otrzymać indywidualną poradę.

Odbyło się również spotkanie z Anna Majó (menadżerka Innowacji Cyfrowych w Barcelonie) i Jordim Reynèsem (szef Fab Labs Barcelona). Goście mówili o strategii cyfrowej miasta, a także o Fab Labs (Ateneus de Fabricació) — obiektach nadzorowanych przez radę miasta, w których mieszkańcy Barcelony mogą skorzystać ze szkoleń i wsparcia w projektach dotyczących m.in. prototypownia, drukowania 3D, coachingu.

Collaboration mapping
Oprócz poznania projektów Barcelona Activa, celem spotkań w Barcelonie było rozpoczęcie prac nad Collaboration mapping, czyli stworzeniem mapy połączeń i punktów wspólnych dla poszczególnych miast partnerskich.
- Chciałbym stworzyć mapę, która pokażę nam, jak miasta partnerskie pracują ze sobą, różne projekty, które mogą być ze sobą zbieżne. Zobaczymy na niej połączenia pomiędzy partnerami, wspólne punkty zaczepienia - opowiadał Aldo de Moor.

Rezultaty pracy były dostępne online i zostały omówione pod koniec trzeciego dnia spotkań. Zadanie koordynował wspomniany wcześniej konsultant badawczy w dziedzinie informatyki społecznej, Aldo de Moor.

„Boost Inno - Boosting Social Innovation"
Projekt sieci partnerskiej składającej się z 10 miast: Gdańska (PL) - lider, Paryża (FR), Mediolanu (IT), Turynu (IT), Bragi (Portugalia), Barcelony (ES), Wrocławia (PL), Skania County (S), Baia Mare (RO), Strasburga (FR). W formie obserwatora do partnerstwa dołączyło Miasto Lwów (UA).
Projekt jest realizowany przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku w ramach programu URBACT III (współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze