PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk skorzysta z zamówienia in-house w gospodarce odpadami

Gdańsk skorzysta z zamówienia in-house w gospodarce odpadami
Odbiór odpadów w Gdańsku będzie częściowo powierzony własnej jednostce w ramach tzw. zamówienia in-house. W tym celu jest przekształcana jedna ze spółek miejskich, która od kwietnia przyszłego roku będzie obsługiwać jeden z sześciu sektorów wyznaczonych w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przepisy dot. zamówień in-house pozwalają na powierzanie przez Gminę swoim jednostkom odbioru odpadów na jej terenie. – To otworzyło dla polskich samorządów dużą szansę. Przygotowywaliśmy się do tego od dawna. Po dogłębnej analizie postanowiliśmy przekształcić spółkę Gdańskie Inwestycje Komunalne, nadać jej nowy profil działalności i adekwatną nazwę – Gdańskie Usługi Komunalne. Spółka zadba o bezpieczeństwo mieszkańców i Miasta Gdańska w zakresie odbioru odpadów oraz pozwoli spowolnić presję rosnących kosztów w gospodarce odpadami. To spółka-bezpiecznik, która stabilizuje system, daje wybór między drożejącą ofertą rynkową a własnym podmiotem komunalnym – wyjaśnia Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Wedle planów działalność Gdańskich Inwestycji Komunalnych miała być stopniowo likwidowana, co potrwałoby minimum 6 miesięcy i pociągnęły za sobą wysokie koszty. Część pracowników pozostanie w przekształconej firmie, którą będzie zarządzał Bartosz Piotrusiewicz, były wiceprezydent Sopotu, odpowiedzialny za politykę komunalną. – W zakresie gospodarki odpadami udało się w Sopocie osiągnąć bardzo dużo. Zamierzam przenieść swoje doświadczenia na gdański grunt i wykorzystać by zbudować profesjonalną spółkę, realizującą priorytety Gdańska i oczekiwania mieszkańców – zapewnia prezes Piotrusiewicz. Jak poinformował podczas konferencji prasowej, spółka będzie intensywnie pracować, aby za niespełna rok sprawnie przejąć jeden z gdańskich sektorów i zbudować potencjał do dalszego rozwoju. Kluczową osobą, która ma pomóc w realizacji tych celów jest również Janusz Kupcewicz – Szwoch, menadżer z dużym doświadczeniem w zakresie gospodarki komunalnej, były dyrektor Zakładu Oczyszczania Miasta w Sopocie. - GUK to nowe możliwości, które mogą mieć ogromne znaczenie dla dalszego zarządzania i rozwijania systemu gospodarki odpadami w Gdańsku czy szerzej, usług komunalnych – mówi Janusz Kupcewicz-Szwoch, który objął funkcję dyrektora zarządzającego.

W najbliższych miesiącach spółka będzie przygotowywać się do pełnego funkcjonowania. Przede wszystkim zostaną zakupione pojemniki, kontenery oraz wyleasingowane pojazdy. Równolegle będzie organizowana baza oraz przeprowadzony zostanie nabór pracowników. GUK rozpocznie odbieranie odpadów 1 kwietnia 2018 roku w sektorze szóstym, obejmującym: Brętowo, VII Dwór, Suchanino, Piecki-Migowo, Siedlce, Ujeścisko-Łostowice.

Bartosz Piotrusiewicz w latach 2010 – 2014 pełnił funkcję wiceprezydenta Sopotu odpowiedzialnego za politykę komunalną, w tym za przygotowanie i wdrożenie tzw. „reformy śmieciowej”, po której Sopot jest podawany za jeden z najlepszych samorządowych przykładów sprawnie funkcjonującego systemu gospodarki odpadami. Wcześniej, przez 6 lat był prezesem Grupy Labaro Polska Sp. z o.o. (branża nieruchomości). W latach 2002 – 2003 dyrektor generalny firmy Ibereolica Sp. z o.o., która inwestowała w energetykę odnawialną. B. Piotrusiewicz pełni funkcję radnego województwa pomorskiego, jest przewodniczącym Komisji Współpracy Międzyregionalnej i Międzynarodowej Sejmiku. Wcześniej radny Miasta Sopotu przez jedną kadencję.

Janusz Kupcewicz – Szwoch od 2010 roku był dyrektorem Zakładu Oczyszczana w Sopocie, w którym odpowiadał m.in. za administrowanie gminnym systemem gospodarki odpadami. W latach 2011-2013 pełnił funkcję członka rady nadzorczej Aeco Sp. z o.o., podmiotu z branży usług komunalnych. Wcześniej, przez 5 lat był prezesem zarządu Bałtyckiej Bazy Masowej, jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie terminali przeładunkowych w basenie Morza Bałtyckiego. Z wykształcenia jest ekonomistą. Ukończył również studia MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów / Rotterdam School of Management.