PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk miastem praw człowieka - zapraszamy na spotkanie

Gdańsk miastem praw człowieka - zapraszamy na spotkanie
Pierwsza w Polsce miejska Rada ds. Równego Traktowania powstała we wrześniu br. w naszym mieście. Z jej inicjatywy w sobotę 10 grudnia w godz. 16:00-19:00 z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w Europejskim Centrum Solidarności (sala 5) przy Placu Solidarności 1 odbędzie się spotkanie, podczas którego będzie okazja, by pogłębić wiedzę z zakresu ochrony praw człowieka oraz podjąć dyskusję, w jaki sposób możemy i powinniśmy wspólnie dbać o respektowanie tych praw. Udział w spotkaniu jest bezpłatny!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Do udziału w spotkaniu wszystkich mieszkańców zaprasza Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta Gdańska - Zapraszam do udziału wszystkich, którzy chcą podkreślić szacunek do Praw Człowieka oraz brak zgody na dyskryminację i nietolerancję z jakiegokolwiek powodu. W Gdańsku, Mieście Wolności i Solidarności nie ma zgody na brak szacunku do Człowieka i łamanie jego godności.
Podczas gdańskich obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka odczytany zostanie apel Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania o poszanowanie godności każdego człowieka i kierowanie się w naszych działaniach zasadą równości i niedyskryminacji. Spotkanie zakończą warsztaty o tajemnicy budowania dobrych relacji z „innym”.

Program spotkania:
Prawa człowieka w XXI wieku: zmierzch czy początek? Tomasz Snarski, nauczyciel akademicki, adwokat
Marzenia o Gdańsku – jak przeciwdziałać dyskryminacji i budować miasto równego traktowania? - dyskusja z publicznością
Apel Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania z okazji Dnia Praw Człowieka
Co się dzieje między ludźmi? Jak zrozumieć innych i cieszyć się naszymi różnicami, warsztaty, dr Anna Strzałkowska, psycholożka, socjolożka
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja

Gdańsk miastem praw człowieka

Przypomnijmy, w dniu 10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka, pierwszy i niewątpliwie najważniejszy dokument dotyczący praw człowieka przyjęty przez społeczność międzynarodową.

Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce ma miejską Rade ds. Równego Traktowania. Rada została powołana we wrześniu 2016r. - W Gdańsku nie ma zgody na nietolerancję i dyskryminację ludzi pod względem koloru skóry, wyznania, orientacji seksualnej i każdego innego powodu - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Do kompetencji Rady należy monitorowanie i analizowanie zjawisk wywołujących dyskryminacje, podejmowanie działań interwencyjnych, edukowanie i promowanie postaw tolerancyjnych, a także opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Miasta.

Więcej o Gdańskiej Radzie ds. Równego Traktowania:
https://bip.gdansk.pl/prezydent-miasta/gdanskie-rady/Gdanska-Rada-ds-Rownego-Traktowania,a,2744
https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Gdanska-Rada-ds-Rownego-Traktowania-powolana,a,60825
https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Pierwsza-w-Polsce-miejska-Rada-ds-Rownego-Traktowania-powstala-w-Gdansku-Bez-PiS,a,60876

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze