PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk i Grudziądz dołączają do globalnej inicjatywy Open & Agile Smart Cities

Gdańsk i Grudziądz dołączają do globalnej inicjatywy Open & Agile Smart Cities
Stworzenie światowej koalicji samorządów z całego świata pracujących na rzecz rozwoju inteligentnych miast przyszłości – to główny cel inicjatywy Open & Agile Smart Cities (OASC), zrzeszającej miasta od Australii i Meksyku po Finlandię i Danię. Do koalicji dołączają właśnie dwa pierwsze miasta z Polski: Gdańsk i Grudziądz.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Są miasta duże i małe, szybko rozwijające się, jak i zmagające się z trudnościami. Wszystkie jednak łączy jedno: konieczność znalezienia odpowiedzi na wyzwania związane z rozwojem nowoczesnych technologii. Czasem działania podejmowane przez miasta przypominają – co tu kryć – próbę wynalezienia koła od nowa. Zamiast korzystać ze sprawdzonych standardów i skupiać się na tworzeniu wartości dla mieszkańców, wiele samorządów powiela błędy innych, inwestując w technologie zbyt drogie, niedopasowane do potrzeb mieszkańców, bardziej utrudniające życie, niż ułatwiające.

OASC to inicjatywa, która zakłada inne niż dotychczas podejście do tematyki smartcity. Już sama nazwa, przetłumaczona na język polski mówi wiele o charakterze przedsięwzięcia: Otwarte i Zwinne Inteligentne Miasta.

Otwartość oznacza tu przede wszystkim ograniczenie ryzyka uzależnienia miast od dostawców zamkniętych systemów informatycznych (tzw. zjawisko vendor lock-in). Takie systemy, na przykład do zarządzania miastem, ruchem ulicznym, infrastrukturą itd., są drogie w zakupie i utrzymaniu, ale przede wszystkim trudne w dostosowaniu do zmieniających się potrzeb, bowiem ich sprzedawcy nie pozwalają na dokonywanie modyfikacji w swoim oprogramowaniu. Wiele miast, także w Polsce, wpadło w tę pułapkę. Jedynym rozwiązaniem są otwarte standardy danych i takie tworzenie miejskich systemów i aplikacji, by miasta mogły swobodnie rozwijać, modyfikować posiadane rozwiązania IT.

Zwinność w tym przypadku to z kolei tworzenie i korzystanie z rozwiązań, które można szybko i łatwo dostosować do potrzeb miast różnej wielkości, niezależnie czy mowa o australijskim Brisbane, portugalskim Porto, czy polskim Grudziądzu.

- Zdecydowaliśmy się przystąpić do OASC, bo proponowane przez twórców inicjatywy standardy wspomagają współpracę miast, organizacji pozarządowych, innowacyjnych firm. OASC stawia na proste, otwarte mechanizmy współpracy, zapewniające, że miasta na całym świecie będą mogły wspólnie korzystać z nowoczesnych technologii, dzieląc się wiedzą i kosztami opracowania nowych rozwiązań – mówi Tomasz Nadolny, dyrektor Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. innowacji.

Gdańsk już dziś korzysta ze standardów promowanych przez OASC. Jednym z nich jest platforma CKAN (www.otwartygdansk.pl), czyli globalny standard w zakresie gromadzenia i udostępniania w Internecie danych i informacji wytwarzanych przez miasta, dzięki czemu mogą być one potem wykorzystane do tworzenia rozwiązań i aplikacji internetowych.

 Koncepcja  „otwartego miasta” to zdecydowanie nowa jakość w dotychczasowej działalności grudziądzkiego samorządu i zmiana percepcji w postrzeganiu Urzędu jedynie  jako instytucji publicznej. Innowacyjność planowanych działań polegać będzie na opracowaniu, zebraniu i udostępnieniu informacji o Grudziądzu w formie otwartych danych informatycznych, udostępnionych wszystkim chętnym na potrzeby np. tworzenia dedykowanych miastu aplikacji (na smartfony, tablety etc). - Innowacyjne zastosowanie informacji wzmacnia transparentność w realizacji zadań publicznych, inspiruje przedsiębiorczość i sprzyja budowaniu społeczeństwa informacyjnego. Grudziądz jest na początku drogi do wypracowania standardów OASC. Na szczęście mamy doświadczonych i otwartych na współpracę partnerów, przede wszystkim Miasto Gdańsk oraz pozostałe miasta skupione wokół idei  rozwoju inteligentnych miast przyszłości w ramach inicjatywy Open & Agile Smart Cities – mówi Marek Sikora, wiceprezydent Grudziądza.

Dzięki uczestnictwie w projekcie powstają nowe możliwość promocji Grudziądza, jako miasta otwartego na współpracę w tworzeniu i promocji rozwiązań technologicznych służących mieszkańcom i gościom odwiedzającym nasze miasto.

 

Więcej informacji:
Open & Agile Smart Cities
http://oascities.org

 

Urząd Miejski w Gdańsku, Kancelaria Prezydenta
Krzysztof Garski
Tel. 58 323 63 61
e-mail: krzysztof.garski@gdansk.gda.pl

 

Urząd Miejski w Grudziądzu, Wydział Funduszy Europejskich
Jacek Wrzos
Tel. 56 45 10 298
e-mail: j.wrzos@um.grudziadz.pl