PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk - Miasto Kandydat do organizacji Szczytu Klimatycznego w 2018 roku

Gdańsk - Miasto Kandydat do organizacji Szczytu Klimatycznego w 2018 roku
Dobre wskaźniki jakości powietrza i odpowiedzialna polityka środowiskowa - to dowody na to, że Gdańsk może być najlepszym gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 roku. W poniedziałek, 27 lutego, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wraz z lokalnymi partnerami podsumował plany miasta dotyczące ubiegania się o organizację tego wydarzenia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Mieszkańcy Gdańska nie muszą martwić się o jakość powietrza. Jest to skutek naszych konsekwentnych działań. Na bieżąco mierzymy poziom zanieczyszczeń, promujemy ekologiczne źródła ciepła i zachęcamy do przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Edukujemy także mieszkańców i namawiamy ich do zmiany nawyków cieplnych. Oczywiście, dogodne położenie Gdańska ma znaczenie, ale bez przemyślanych działań nie mielibyśmy takich efektów - wyjaśnia Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Uważnie słuchamy mieszkańców. Na przełomie marca i kwietnia zorganizujemy panel obywatelski na temat czystości powietrza. Liczymy na to, że wspólnie z mieszkańcami wypracujemy priorytety na najbliższe lata.
 

Gdańsk miasto kandydat_prezentacja (2.28 MB)

Gdańsk był jednym z pierwszych miast, który zdecydował się na wdrożenie pomiarów jakości powietrza (i prowadzi je do dziś!). Od 1993 roku w Trójmieście funkcjonuje Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG), czyli metropolitalny system monitorowania atmosfery. Obecnie obejmuje on 9 stacji pomiarowych: 5 w Gdańsku, 3 w Gdyni i jedna w Sopocie. Ich zadaniem jest m.in. pomiar stężenia pyłów PM10 i PM2,5.

- Rośnie świadomość mieszkańców, którzy na bieżąco monitorują jakość powietrza w mieście. Dlatego w planach mamy dalszą rozbudowę naszego systemu. Chcemy, aby był najlepszym źródłem informacji dla gdańszczan. Pozyskaliśmy właśnie już 650 tys. zł od Miasta Gdańska na mobilne laboratorium (umieszczone na samochodzie) i dodatkowe urządzenia do badania stanu powietrza. Pozwoli nam to usprawnić monitoring z korzyścią dla mieszkańców - mówi Krystyna Szymańska, dyrektor ARMAAG.

Na bieżąco można monitorować stan powietrza w aglomeracji gdańskiej na stronie internetowej ARMAGG.


W Gdańsku zjawisko smogu nie wystąpiło o d 2006 roku!

Grupa GPEC dostarcza ciepło z sieci do blisko 60% budynków i obiektów mieszkalnych Gdańska. Ponad 90% nowo powstających budynków zostaje przyłączonych do jej systemu.

- Zlikwidowaliśmy już wiele nieefektywnych źródeł ciepła. Już samo zamknięcie kotłowni węglowej i przyłączenie dzielnic Stogi i Przeróbka do naszej sieci zmniejszyło poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery aż o ponad 7 tysięcy ton czyli tyle, ile powstałoby przy spaleniu węgla mieszczącego się w 60 wagonach. Nie przestajemy inwestować w rozwój infrastruktury. W styczniu rozpoczęliśmy prace budowlane na Kowalach. W planach mamy także rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej na Osowej, Matarni i w Kokoszkach. Zależy to jednak od tego, czy uda się uzyskać dofinansowania w ramach ZIT - wyjaśnia Anna Jakób, członek zarządu GPEC.

- Jako firma społecznie odpowiedzialna wiemy jak ważne jest, aby gdańszczanie oddychali czystym powietrzem. Kluczowe są tutaj realizowane przez nas działania edukacyjne oraz akcje na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców - dodaje Marcin Lewandowski, członek zarządu GPEC.

Poziom ozonu nie jest w ogóle przekraczany.

Ciepło dystrybuowane przez Grupę GPEC produkowane jest w gdańskiej elektrociepłowni EDF, która spełnia wszystkie krajowe i europejskie normy środowiskowe. Firma stale inwestuje w nowe technologie, dzięki którym wytwarzanie ciepła jest jeszcze bardziej wydajne i bezpieczne dla środowiska.

- Naszym priorytetem są działania, dzięki którym możemy nie tylko zapewnić naszym klientom bezpieczeństwo energetyczne, ale robić to bardziej wydajnie, zachowując jednocześnie jak najlepszą dbałość o środowisko naturalne – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Departamentu Handlu w O/Wybrzeże EDF Polska. - W ostatnich trzech latach inwestycje w nowe instalacje oczyszczania spalin w trójmiejskich elektrociepłowniach EDF wyniosły ponad 560 mln złotych!


Gdańsk dba o jakość powietrza.


GRUPA GPEC
Lider branży ciepłowniczej na Pomorzu. W skład Grupy GPEC wchodzi 10 spółek, z Pomorza: GPEC, GPEC EKSPERT, GPEC ENERGIA, GPEC PLUS, GPEC PRO, GPEC SERWIS, GPEC STAROGARD, GPEC SYSTEM, GPEC TCZEW, Orchis Energia Sopot. Główną działalnością firmy, która istnieje na rynku już ponad 50 lat, jest dystrybucja i wytwarzanie ciepła. Gdańska firma znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów na Pomorzu. Ponad 90% wybudowanych w 2013 r. w Gdańsku lokali mieszkaniowych korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez Grupę GPEC.

EDF Polska SA
EDF Polska Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku oraz Gdyni i jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 11000 TJ ciepła i 1300 GWh energii elektrycznej zaspokaja 100% potrzeb grzewczych miejskiej sieci ciepłowniczej zasilającej Gdańsk i Sopot.
Grupa EDF jest w Polsce czołowym producentem energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń. W Rybniku posiada systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW.



Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze
Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze