PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Finał warsztatów handbike’owych

Finał warsztatów handbike’owych
W sobotę 30 września o godz 13:00 na boisku ZSO nr 10 w Gdańsku Brzeźnie odbędzie się finał warsztatów handbike'owych. W programie imprezy m. in. darmowe przejażdżki na handbike’ach dla każdego oraz darmowe losy z gadżetami dla dzieci.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Finał jest częścią warsztatów handbike'owych przeprowadzanych przez fundację Aktywnie do Przodu!, a współfinansowanych z grantu Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Handbiking jest sportem paraolimpijskim uprawianym przez osoby z niepełnosprawnościami na całym świecie, a zatem jest uznaną formą aktywizacji ruchowej. Warsztaty polegały na ćwiczeniach sprawnościowych – przebyciu przez uczestników warsztatu toru przeszkód na rowerach integracyjnych – handbike’ach. Pełen cykl to seria 3 spotkań warsztatowych. Każdy z warsztatów trwał ok. 2 godzin.

Uczestnikami warsztatów były osoby z niepełnosprawnościami jak i bez nich. Odbywały się przy Domach sąsiedzkich we Wrzeszczu i w Brzeźnie. W ramach finału obydwie drużyny będą rywalizowały ze sobą w przejazdach po torze przeszkód.

Integracja

Kluczowym celem projektu jest integracja. W czasie warsztatów mamy do czynienia z integracją na dwóch poziomach: na poziomie Domów Sąsiedzkich Brzeźno i Wrzeszcz wśród mieszkańców dzielnicy oraz na poziomie integracji osób z niepełno sprawnościami, z tymi bez niepełnosprawności. Będą też sobie wzajemnie pomagać, przez co będą tworzyli pozytywne relacje pomiędzy osobami z niepełnosprawnościami jak tymi bez nich. Ponadto ta innowacyjna forma integracji w sporcie na handbike’ach, które nazywane są też rowerami integracyjnymi, to pokazanie społeczności lokalnej, że niepełnosprawność wcale nie musi ograniczać w aktywnościach. Że osoby z niepełnosprawnościami mogą i chcą współpracować, a także konkurować z osobami bez niepełnosprawności w sporcie, ale też w czynnościach życia codziennego. Wystarczy stworzyć im ku temu warunki. To także szansa, aby pokazać, że wśród sąsiadów są osoby z niepełnosprawnościami i jakie są ich potrzeby.

Zwiększanie aktywności społeczno-ruchowej

Szczególnie istotne jest stwarzanie możliwości rehabilitacji osobom z niepełnosprawnością. W przypadku jazdy na handbike’u mamy do czynienia z rehabilitacją ruchową jak i z rehabilitacją społeczną. Dla wielu może stanowić formę powrotu do stanu równowagi psychicznej, a także kondycji fizycznej sprzed powstania niepełnosprawności. Dodatkowo handbike poprzez swoją niespotykaną i wyjątkową konstrukcję zwraca uwagę na trasach rowerowych. Bezspornie wzbudza on pozytywne emocje, które ośmielają i zachęcają osoby niepełnosprawne do kontaktu.

Upowszechnianie

Osoby z niepełnosprawnościami nie tylko nie mają możliwości uprawiania handbiking'u w naszej części kraju, ale też często nie mają pojęcia o tym, że z pomocą handbike’ów mogą jeździć na rowerze. Stąd Fundacja chce wyjść na przeciw temu zapotrzebowaniu i upowszechniać tę dziedzinę sportu z pomocą warsztatów „Aktywnie no Przodu na Handbike’ach”.