PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dyrektorzy też się uczą…

Dyrektorzy też się uczą…
W czwartek i piątek odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie dyrektorów gdańskich placówek oświatowych. Głównym tematem czerwcowego spotkania było szeroko pojmowane bezpieczeństwo uczniów. Wykłady, warsztaty i praca w grupach, a także wymiana doświadczeń i dobrych praktyk – to były pracowite dwa dni dla liderów gdańskiej edukacji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

-Życie pisze różne scenariusze, cieszę się że przygotowujemy się na różne wyzwania, pracując programowo. Podczas spotkania dyrektorzy mieli szansę wymienić się doświadczeniami, wiedzą oraz dobrymi praktykami. Jak pokazuje doświadczenie ekipy obszaru rozwoju społecznego tylko współdziałanie i synergia może dawać najlepsze dla uczniów, rodziców i kadry efekty. Naszymi priorytetami obok osobistego rozwoju uczniów jest ich bezpieczeństwo i przygotowanie do życia w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Razem możemy ją oswoić, mając poczucie rzetelnie spełnionego zadania – mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. – Co ważne dyrektorzy jednostek oświatowych włączani są w projekty dotyczące przyszłości zagospodarowania Gdańska, 21 czerwca wraz z innymi jednostkami miejskimi będą debatować o tym z prezydentem Adamowiczem. Napawa mnie dumą, że bez specjalnych zachęt włączają się w akcje wspierające potrzebujących gdańszczanek i gdańszczan. Podaliśmy razem wielki mecz oraz współdziałamy razem z Towarzystwem im. Św. Brata Alberta na rzecz budowy nowego domu dla bezdomnych – dodaje Kowalczuk.

Dyrektorzy szkół i przedszkoli podają dalej Wielki Mecz

Podczas spotkania dyrektorzy mieli okazję wysłuchać wykładu o zachowaniach autodestrukcyjnych u dzieci i młodzieży wygłoszonego przez specjalistów z Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”. Podsumowali oni również projekt „Oznaczeni”, który realizowany był w wybranych gdańskich szkołach. Dzięki warsztatom dla dzieci, rodziców i nauczycieli całe środowisko szkole budowało swoje kompetencje w obszarze empatii. – Rozwijanie empatii jest szczególnie ważne u dzieci i młodzieży, które mogą pomagać sobie nawzajem. To najczęściej rówieśnicy zauważą, że z ich koleżanka lub kolega ma jakiś problem. I to oni są często pierwszą osobą, która może dać wsparcie swojemu koledze – mówiła podczas wykładu Katarzyna Wieczorem, pomysłodawca i realizator projektu.

Podczas dwóch dni najczęściej odmienianym słowem było słowo bezpieczeństwo: jak je zapewnić podczas odbioru dzieci z placówek przedszkolnych i w przypadku młodszych dzieci w szkole. Dyskutowano o ochronie danych osobowych i informacji o uczniach w szkolnych bazach danych.

Również podczas rozmów między dyrektorami gorąco dyskutowano o tym jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Podkreślano jak ważny jest bezpośredni kontakt z rodzicami, w przypadku jakichkolwiek sytuacji kryzysowych. Zwracano także uwagę, iż to rodzice pełnią ważna rolę wychowawczą i nie sposób jej niczym zastąpić.

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze