PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Cała prawda na temat Modelu na rzecz Równego Traktowania. Zobacz wideoczat

Cała prawda na temat Modelu na rzecz Równego Traktowania. Zobacz wideoczat
W czwartek o godz. 12:00 prezydent Piotr Kowalczuk wraz z ekspertkami porozmawiają na temat Modelu na rzecz Równego Traktowania. Projekt uchwały w tej sprawie trafi na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska. Wideoczat będzie można obejrzeć w portalu Gdansk.pl.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prace nad Modelem na rzecz Równego Traktowania trwały od września 2017 roku do maja 2018 roku. Blisko 100 osób i organizacji zaangażowanych było w wypracowanie diagnoz i rekomendacji, które sprawią, że Gdańsk będzie miejscem przyjaznym dla każdej osoby bez względu na jej płeć, wiek, orientację seksualną, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne i narodowe oraz religię lub bezwyznaniowość. Założenia modelu były szeroko konsultowane. Konsultacje społeczne odbyły się na przełomie kwietnia i czerwca.

Realizacja Modelu w Gdańsku oznacza w praktyce, że osoba poruszająca się na wózku będzie mogła wjechać do domu kultury na koncert jej ulubionego zespołu. To zapewnienie szerszego wsparcia dla osób szukających pomocy i schronienia, gdy doświadczają przemocy czy dyskryminacji. To szybsza reakcja miasta na trudny do pokonania dla starszej osoby krawężnik. To wsparcie psychologiczne dla młodego geja z myślami samobójczymi.

To także troska o profesjonalne szkolenia dla pedagogów szkolnych, którzy pracują z dziećmi imigrantów. Już dziś w naszym mieście żyje około 25 000 Ukrainek i Ukraińców, którzy także posyłają swoje dzieci do gdańskich szkół. Warto, by osoby przyjeżdżające do naszego miasta z zagranicy miały możliwość integrowania się z naszym społeczeństwem.

Model to wreszcie większe wsparcie dla matek powracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. To wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, a także dla opiekunów tych osób. To w końcu szerzy zakres pomocy i wsparcia dla osób starszych, szczególnie wymagających opieki innych osób.

Na tematy dotyczące modelu rozmawiać będzie w czwartek Piotr Kowalczuk  - z-ca prezydenta ds. polityki społecznej, Zofia Lisiecka - członkini Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, biorąca udział w pracach nad Modelem na Rzecz Równego Traktowania, liderka grupy przesłankowej "Niepełnosprawność" i grupy obszarowej "Edukacja" oraz Aleksandra Mosiołek - dyrektora gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet, jedna z ekspertek pracująca nad Modelem na Rzecz Równego Traktowania w grupie przesłankowej "płeć" i grupie obszarowej "Integracja społeczna i aktywność obywatelska".