PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Blaski i cienie inwestycji w kulturze. Spotkanie na temat raportu „Nowe lokowanie instytucji publicznych”

Blaski i cienie inwestycji w kulturze. Spotkanie na temat raportu „Nowe lokowanie instytucji publicznych”
Jak nowe instytucje kultury radzą sobie po otwarciu? Co decyduje o sukcesie, a co sprawia trudności? Jak inwestycje w kulturę wpływają na życie miast? Badacze z poznańskiego Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM przyjrzeli się instytucjom nowo utworzonym oraz tym, które przeniosły się do nowego budynku. Wśród opisywanych nowych miejsc są również Gdański Teatr Szekspirowski i Stacja Kultura w Rumi. Autorzy raportu, Marcin Poprawski i Piotr Firych, odwiedzą Gdańsk na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Badacze z Poznania poddali analizie, między innymi, funkcjonalność budynku kulturalnego, zakorzenianie społeczne i dostępność dla publiczności, odbiór społeczny nowego obiektu oraz kulturę organizacyjną instytucji. Spotkanie w Sztuce Wyboru będzie okazją do lepszego poznania wniosków i rekomendacji z projektu badawczego. Uczestnicy spotkania zastanowią się też nad tym, jak sprawnie tworzyć nowe instytucje miejskie z korzyścią dla mieszkanek i mieszkańców.

Mamy nadzieję, że nasza diagnoza okaże się przydatna nie tylko dla samych instytucji ale i samorządów, a w konsekwencji przyczyni się do rozwoju obszaru związanego z inwestowaniem w kulturę – mówi dr Marcin Poprawski, koordynator badania. – Po co inwestujemy? Z jakimi kosztami należy się liczyć dziś i za kilka lat? Dlaczego lokujemy, teatr, muzeum, salę koncertową, dom kultury, czy bibliotekę w danym miejscu? Czy jej wielkość jest adekwatna do potrzeb? W jaki sposób chcemy by oddziaływała na otoczenie? Co zmieni w miejskiej kulturze? W jaki sposób korzystać z obiektu będą Ci, którzy go finansują? To oczywiście jedynie przykłady kluczowych pytań, na które warto mieć sprecyzowane odpowiedzi zanim dojdzie do realizacji projektu – rekomenduje.

Raport „Nowe lokowanie instytucji publicznych w miejskich ekosystemach kultury w Polsce” jest dostępny na stronie Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM

Instytucje poddane analizie w projekcie badawczym: Gdański Teatr Szekspirowski,
Filharmonia Gorzowska, Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, Muzeum Śląskie, Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, Brama Poznania ICHOT Centrum Interpretacji Dziedzictwa, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi – Stacja Kultura, Centrum Kultury Browar B we Włocławku.

Projekt badawczy zrealizował Związek Miast Polskich w ścisłym partnerstwie z
Regionalnym Obserwatorium Kultury Uniwersytetu Adama Mickiewicza, dzięki
wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

---

Blaski i cienie inwestycji w kulturze. Spotkanie na temat raportu „Nowe lokowanie instytucji publicznych w miejskich ekosystemach kultury w Polsce”

Data: 5 kwietnia, godz. 13.00 – 15.00.

Spotkanie jest bezpłatne, obowiązuje rejestracja: raportnowelokowanie.evenea.pl

Miejsce: Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19, 1 piętro

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/349203605475869/

Plakat promujący raport „Nowe lokowanie instytucji publicznych”

---

O zaproszonych gościach:

Marcin Poprawski  prodziekan Wydziału Nauk Społecznych UAM, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współzałożyciel i koordynator Regionalnego Obserwatorium Kultury - Centrum Badawczego UAM, od 2006 roku wykładowca na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą; doktor nauk humanistycznych, muzykolog, menedżer, współzałożyciel i do 2014 roku dyrektor festiwalu Akademia Gitary; autor publikacji z zakresu nauk o kulturze, zarządzania i estetyki, kierownik projektów badawczych w dziedzinie polityki kulturalnej i zarządzania w kulturze, ekspert w międzynarodowych projektach badawczych z zakresu audience development oraz sektorów kreatywnych, współautor strategii i szkoleń dla samorządów i instytucji kultury, ekspert Związku Miast Polskich, od 2013 roku wiceprezes międzynarodowej sieci instytucji badawczych i edukacyjnych ENCATC.

Piotr Firych specjalista ds. mediów i komunikacji, doktorant w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, magister studiów międzynarodowych w obszarze komunikacji marketingowej oraz studiów latynoamerykańskich na Aalborg University w Danii; współautor szeregu opracowań badawczych i strategicznych z obszaru kultury; współpracownik Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM; gościnny wykładowca na Estonian Academy of Music and Theatre w Tallinnie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu strategii komunikacyjnych i nowych mediów; w latach 2013-2015 rzecznik prasowy wielkopolskiego festiwalu Akademia Gitary; pracował dla Polskiej Organizacji Turystycznej w Madrycie; posiada doświadczenie dziennikarskie.

Marta BednarskaInstytut Kultury Miejskiej
Marta Bednarska - najnowsze
Marta BednarskaInstytut Kultury Miejskiej
Marta Bednarska - najnowsze