PORTAL MIASTA GDAŃSKA

5 maja – Dzień na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych

5 maja – Dzień na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych
Przedstawienia teatralne, wernisaże, koncerty, aukcja i panel dyskusyjny – tak w Gdańsku obchodzony będzie Dzień na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych. Organizowane wydarzenia będą przełamywać stereotypy dotyczące postrzegania osób niepełnosprawnych oraz integracji świata osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. 5 maja w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
X Pomorski Dzień na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych obchodzony będzie w tym roku pod hasłem „Sztuka, moje okno na świat”. Impreza, ta przełamuje stereotypy dotyczące postrzegania osób niepełnosprawnych, poszukuje wspólnych płaszczyzn działania oraz integruje świat osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. W trakcie wydarzenia,  5 maja w godz. od 11:00 do 14:00 w Europejskim Centrum Solidarności (plac Solidarności 1) będzie można zobaczyć przedstawienia teatralne w wykonaniu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdańsku oraz wystawę ich prac plastycznych.

-Organizując naszą imprezę chcemy pokazać społeczeństwu twórczość artystyczną naszych wychowanków. Twórczość osób niepełnosprawnych, głównie niepełnosprawnych intelektualnie, jest często dla nich jedynym sposobem komunikacji ze światem. Chcemy pokazać jak osoby niepełnosprawne mogą wyrażać się dzięki sztuce – mówi Anna Makowska dyrektor SOSW nr 2 w Gdańsku.

Jednym z wydarzeń będzie aukcja, podczas której wystawione zostaną na licytacje przedmioty artystyczne oraz ceramika użytkowa wykonana przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdańsku.

Dochód z aukcji będzie przeznaczony na zakup specjalistycznego sprzętu i pomocy do prowadzenia terapii – podkreśla Makowska.

Panel dyskusyjny „Godność - konwencja – sztuka” o godzinie 17:00 rozpocznie uroczystości w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1) organizowane przez Koło Gdańskie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Dyskutować będą: Krystyna Mrugalska, Piotr Kowalczuk, Ewa Kamińska, Andrzej Kmieciak, Zbigniew Bohdan, Ryszard Popowski. Debatę poprowadzą Magdalena i Jan Skiba. Panel poświęcony jest refleksji na temat humanistycznych wymiarów włączenia społecznego osób niepełnosprawnych.

- W Gdańsku przełamujemy stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych. Włączanie każdego w nurt życia Miasta jest naszym podstawowym obowiązkiem. Mówimy tu zarówno o edukacji na wszystkich jej etapach, jak i korzystaniu z przestrzeni miejskiej, komunikacji, dostępu do dóbr kultury, zarówno w jej odbiorze, jak i tworzeniu oraz publicznej działalności. Wzywa nas do tego nie tylko ratyfikowana przez Polskę, ustanowiona przez ONZ, Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, ale przede wszystkim poszanowanie godności każdego mieszkańca niezależnie od stopnia jego sprawności - podkreśla Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Wydarzeniem towarzyszącym panelowi jest wystawa pt. „Orkiestra Vita Activa w obiektywie Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej. Muzyka we mnie – w muzyce ja”.  O godz. 18:00 rozpocznie się koncert jubileuszowy Orkiestry Vita Activa z udziałem zaproszonych gości.

 

 

Warto dodać, że Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Gdańsku pracuje nad powołaniem Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku. Byłaby to placówka edukacyjna, kulturalna, naukowo-badawcza i metodyczno-szkoleniowa działająca w celu kształtowania samodzielności osób niepełnosprawnych i ich włączenia społecznego na bazie kompetencji kulturalnych i szeroko rozumianych kompetencji społecznych.

 

5 maja w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zapoczątkowany został on we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych. Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia.

 

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze