Oliwskie ZOO

A
A
Ostatnia aktualizacja: 27 lutego 2015 r.

 

logo_zoo
  Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża
ul.Karwieńska 3
80-328 Gdańs - Oliwa
tel/fax: (58) 552 1751 (Dyrektor)
tel. (58) 552 00 42
e-mail: zoo@zoo.gd.pl
www: www.zoo.gd.pl
 
zobacz na mapie

Rok założenia: 1954
Powierzchnia: 125ha

Wejście do zoo na godzinę przed zamknięciem.

Godziny otwarcia:

ZOO czynne cały rok, również w soboty i niedziele oraz wszystkie dni świąteczne, w godzinach:

od stycznia do marca: 09:00 - 15:00
kwiecień:                       09:00 - 17:00
od maja do września: 09:00 - 19:00
październik:                  09:00 - 17:00
listopad, grudzień:      09:00 - 15:00

Godziny otwarcia Małego ZOO:
W maju i czerwcu "małe zoo" czynne w soboty, niedziele i święta, od 11.00 - 16.00.

Lipiec - Sierpień:

Poniedziałek - nieczynne
Wtorek, środa, czwartek - 11.00 - 16.00
Piątek - 11.00 - 15.00
Sobota, niedziela, święta - 11.00 - 16.00
przerwa od 13.00 do 14.00

We wrześniu zapraszamy w weekendy!
W OKRESIE JESIENNO-ZIMOWYM "MAŁE ZOO" NIECZYNNE.

Kasy ZOO otwarte są od 9:00 do godziny przed zamknięciem ogrodu


Cennik biletów w 2015r.:

od 01.01 do 31.03:
normalny: 10 zł    ulgowy: 5 zł

od 01.04 do 30.06:
normalny: 20 zł    ulgowy: 10 zł

od 01.07 do 31.08:
normalny: 25 zł    ulgowy: 15 zł

od 01.09 do 31.10:
normalny: 20 zł    ulgowy: 10 zł

od 01.11 do 31.12:
normalny: 10 zł    ulgowy: 5 zł

Małe Zoo:
2 zł - dziecko
dorośli opiekunowie - wstęp bezpłatny

PŁATNOŚĆ W KASIE TYLKO GOTÓWKĄ

Dojazd autobusem z przystanku "Oliwa Pętla Tramwajowa":
179: http://www.ztm.gda.pl/rozklady/linia-179.html

Samochodem: parking przy ZOO
Spacer: 2,5 km od pętli tramwajowej

 


Zapraszamy do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku Oliwie. Proszę zwrócić uwagę, że jest to miejsce szczególne, bowiem na obszarze około 120 hektarów mieszkają tu zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Są wśród nich takie, których populacje na wolności już właściwie nie istnieją. Gwałtowny rozwój techniczny, wzrost zanieczyszczenia naturalnego środowiska spowodowały, że niektóre gatunki zwierząt mogą żyć bezpiecznie jedynie w ogrodach zoologicznych. Bo już tylko tutaj spotkać można antylopy bongo, oryksy arabskie, hipopotamy karłowate czy też wspaniałe, padlinożerne kondory wielkie.
Przypuszcza się, że za kilkadziesiąt lat znikną z terenów naturalnych hipopotamy nilowe, kilka gatunków nosorożców, słonie afrykańskie, niektóre małpiatki - np. lori małe - a także wiele pięknych gatunków ptaków.

ZOO 1
 
ZOO 2
 
ZOO 4
 

A ponieważ w zawrotnym tempie rozwija się nielegalny handel dzikimi zwierzętami, los ich zależeć będzie w dużym stopniu od takich placówek jak nasza. Oliwskie ZOO jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), dzięki czemu może uczestniczyć w kilkunastu Europejskich Programach Hodowlanych (EEP) dla ginących gatunków. W ramach EEP posiadamy w naszej kolekcji tak cenne okazy zwierząt, jak pantery śnieżne, wilki grzywiaste, kondory wielkie, pingwiny tońce, czy też hipopotamy karłowate. Od wielu z nich uzyskujemy regularne przychówki. Nasza hodowla kondorów wielkich znana jest w całym zoologicznym świecie. Potomstwo oliwskich kondorów wzbogaciło kolekcje wielu ogrodów zoologicznych w kraju i za granicą.
Oglądając zwierzęta w naszym ZOO, pamiętajcie Państwo, że od Waszej postawy i dobroci zależy los wielu ich krewniaków, żyjących wciąż na wolności. Nie tylko rzadkich i cennych, ale i takich, których na szczęście sporo mieszka na polach i w lasach. Wychowujmy nasze dzieci w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami, uczmy szacunku, a nawet miłości do nich. Bowiem to od mądrości przyszłych pokoleń zależeć będzie, czy w najbliższym czasie jedyną ostoją dla ginącego świata zwierząt nie pozostaną ogrody zoologiczne.
Życzę Państwu miłych wrażeń z pobytu w naszym ZOO.

Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku Oliwie
Michał Targowski

Stan zwierząt na dzień 31 grudnia 2012 roku:
Ogółem
190 gat.
1039 szt.
ssaki
79 gat.
437 szt.
ptaki
72 gat.
403 szt.
gady
30 gat.
92 szt.
płazy
7 gat.
105 szt.
ryby
- gat.
- szt.
bezkręgowce
2 gat.
2 szt.


Zobacz: Mapka ZOO

Historia ZOO w Oliwie

Gdańskie ZOO jest obecnie jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. To jedno z najbardziej znanych miejsc rekreacji i edukacji na Wybrzeżu, odwiedzane rokrocznie przez liczne rzesze zarówno mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów.
Inicjatywa utworzenia na terenie Trójmiasta ogrodu zoologicznego zrodziła się u schyłku lat czterdziestych i została gorąco poparta przez mieszkańców.Entuzjazm społeczeństwa był tak wielki, iż ówczesne władze miejskie, aczkolwiek początkowo niechętne temu projektowi, wyraziły wreszcie pod koniec 1953 r. zgodę na założenie w Gdańsku ZOO. Przeznaczono na ten cel teren parkowo-leśny o powierzchni ok. 100 ha, położony w Dolinie Leśnego Młyna, niedaleko od centrum Oliwy
O wyborze tego terenu zadecydowały jego znakomite warunki topograficzne i łagodny mikroklimat doliny, dzięki któremu od końca XIX wieku aż do 1954 r. funkcjonował tutaj pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm. Budynek główny i zabudowania gospodarcze, a także dawny młyn wodny wraz z dworkiem młynarza, pochodzącym z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, zaadaptowano na potrzeby ogrodu zoologicznego.
Uroczyste otwarcie gdańskiego ZOO nastąpiło 1 maja 1954 r. Pierwszymi jego mieszkańcami zostały ofiarowane przez mieszkańców Trójmiasta małe zwierzęta: króliki, chomiki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty i papużki faliste. Kolekcja stopniowo powiększała się o inne zwierzęta egzotyczne, których głównymi dostarczycielami byli marynarze.
Swoją rozbudowę zawdzięcza oliwskie ZOO przede wszystkim pracownikom ogrodu w tym pierwszemu dyrektorowi, Michałowi Massalskiemu i mieszkańcom Trójmiasta, którzy w czynie społecznym wykonali przeważającą część prac z nią związanych. W ten sposób powstała trasa zwiedzania oraz drogi gospodarcze i dojazdowe. Poszerzono i wybagrowano naturalne rozlewiska wodne, przystosowując je dla potrzeb zwierząt; osuszono tereny podmokłe, zamieniając je w wybiegi z małymi stawami. Przebudowano i powiększono pomieszczenia dla małp, ptaków i drapieżników. Wytyczono kilkanaście wybiegów dla zwierząt kopytnych, budując ponadto z dużych głazów narzutowych "górzyste" wybiegi dla lam i owiec grzywiastych. Foki, pingwiny otrzymały baseny z przepływową wodą źródlaną. Ogromu pracy jaką wykonali nieodpłatnie entuzjaści gdańskiego ogrodu zoologicznego, nie sposób przecenić
W pierwszym okresie rozbudowy ZOO najpoważniejszy problem stanowiło zdobywanie i kompletowanie podstawowego składu zwierząt okazowych, a przede wszystkim stworzenie im jak najlepszych warunków życia i rozmnażania się. Starania pracowników nie poszły na marne w połowie lat osiemdziesiątych gdański ogród zoologiczny zamieszkiwało już około 800 przedstawicieli 176 gatunków; uzyskiwano liczne przychówki, a śmiertelność zwierząt była niska.

slon
 
zyrafa
 W latach 1989 - 1998 kolekcja oliwskiego ZOO powiększyła się o hipopotamy karłowate, antylopy, tapiry anta, hipopotamy nilowe, aryksy szablaste, zebry, kapibary, orangutany, kangury, wilki grzywiaste, flamingi, pingwiny tońce, wielbłądy jednogarbne, dwugarbne, lutungi jawajskie i mandryle. Dla najmłodszych zwiedzających otwarto "małe zoo", które cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci. Wybudowano także nowy pawilon dla małp człekokształtnych, orangutanów i szympansów. Zadbano też o nową, atrakcyjną oprawę wizualną ogrodu. Dzięki tym inwestycjom w sezonie 1998 frekwencja gości oliwskiego ZOO znacznie wzrosła.
Gdański ogród zoologiczny dotowany jest w 2/3 kosztów ogólnych z budżetu gminy Gdańsk, reszta funduszy pochodzi z dochodów własnych (sprzedaż biletów, zwierząt, organizacja festynów) oraz od sponsorów.
W ciągu ostatnich trzech lat wybudowano pawilon ptaków i gadów, nowe wybiegi dla żółwi i kobów, alejki spacerowe, azyl dla bocianów.

ZOO 3
 
ZOO 5
 

 

200 lat współczesnych ogrodów zoologicznych

Tradycja utrzymywania kolekcji żywych zwierząt tzw. menażerii przy dworach monarchów i możnowładców znana była już od czasów antycznych. Jednak pierwsze ogrody zoologiczne o charakterze naukowo-hodowlanym powstały na przełomie wieków XVIII i XIX w Europie: w Wiedniu (1752), Paryżu (1759) i Londynie (1826). Ich założycielami byli członkowie rozmaitych towarzystw badawczych, zainteresowani życiem egzotycznych zwierząt. Za ich przykładem poszły podobne organizacje w innych krajach europejskich i w Ameryce Północnej. Pierwotnie ogrody te nie były dostępne dla szerokiej publiczności, kiedy jednak tak się stało, okazało się, że zainteresowanie nimi jest ogromne i stale rośnie. Zaczęto więc stopniowo powiększać ich kolekcje, rozbudowywać pomieszczenia dla zwierząt, udoskonalać metody transportu i hodowli. Z czasem zmieniła się też rola ogrodów zoologicznych - z "żywych muzeów" przekształciły się w nowoczesne centra ochrony gatunków zagrożonych i ginących, a wiele z nich bierze obecnie aktywny udział w światowych programach reintrodukcji, czyli przywracania tychże gatunków ich naturalnemu środowisku.
Zadania i cele współczesnych ogrodów zoologicznych to przede wszystkim hodowla, poszerzanie naukowej wiedzy o zwierzętach i działania dydaktyczna. Jako centra ochrony ogrody te muszą ustalać właściwe związki między człowiekiem i przyrodą, wyjaśniać konieczność zachowania ekosystemów i biologicznej różnorodności. Służą temu nowoczesne metody ekspozycji: wybiegi immersyjne (oglądane "od wewnątrz") zapoznają zwiedzających ze środowiskowymi aspektami życia zwierząt. Ogrody zoologiczne odgrywają ważną rolę w ochronie gatunków. Działania na rzecz zachowania biologicznej różnorodności to ochrona gatunków i biologicznych wspólnot, z dala od których często nie mogą one przeżyć. Ochrona polega na zachowaniu wystarczającej ilości osobników danego gatunku i przestrzeni dostatecznie dużych dla utrzymania ich maturalnych struktur ekologicznych. W kolekcjach ogrodów zoologicznych znajdują się-najczęściej z powodów historycznych-przedstawiciele wielu gatunków, które na wolności są silnie zagrożone czy nawet wymarłe. Zwierzęta te stanowią cenny żywy materiał genetyczny, dzięki któremu-przy dobrym planowaniu i skoordynowanej hodowli-będzie można zasilać populacje żyjące na wolności lub budować nowe. Ogrody zoologiczne współpracują ze sobą w ramach regionalnych programów hodowlanych- Europejski Program dla Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (EEP) jest prowadzony obecnie dla ponad 180 gatunków.

Więcej informacji: www.zoo.gd.pl