Międzynarodowe zawody we florecie mężczyzn Fahrenheit 1709 organizowane są przez Gdańską Szkołę Floretu od sześciu lat. Pod względem sportowym miały być – i są – odpowiedzią na brak w szermierczym kalendarzu międzynarodowych zawodów rozgrywanych późną jesienią. Pod względem marketingowym miały rozsławiać wielkiego gdańskiego uczonego Daniela Gabriela Fahrenheita, twórcę m.in. termometru rtęciowego i skali temperatur (skala Fahrenheita), która do dziś stosowana jest w niektórych krajach, m.in. w USA.
Zawody odbywały się w dniach 5-6 grudnia 2015 r., w sali szermierczej umiejscowionej w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 26 przy ul. VII Dwór 6. Oprócz Polaków, zjechali tam także zawodnicy z Meksyku, Brazylii, Kuwejtu, Białorusi i Niemiec.
W sobotę rozegrane zostały zawody indywidualne, w których wystartowało 48 florecistów, w niedzielę 12 zespołów rywalizowało w turnieju drużynowym.
W finale indywidualnym Piotr Janda, zawodnik sekcji szermierczej Sietom AZS AWFiS Gdańsk, wytrwale bronił wyniku sprzed roku, jednak dynamiczny pojedynek florecistów zakończył się zwycięstwem Pawła Szumielewicza z Wrocławia.
Trzecie miejsce wywalczyli Filip Płocharski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) oraz Mateusz Ulanowski (AZS AWF Warszawa).
W finale drużynowym bezkonkurencyjna była Pierwsza Reprezentacja Polski w składzie: Michał Janda, Piotr Janda, Filip Płocharski (wszyscy Sietom AZS AWFiS Gdańsk) i Leszek Rajski (Wrocławianie).
Wyniki indywidualne:
ćwierćfinały: Paweł Szumielewicz (Wrocławianie) – Michał Siess (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:12, Mateusz Ulanowski (AZS AWF Warszawa) – Michał Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:14, Filip Płocharski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) – Leszek Rajski (Wrocławianie) 15:9, Piotr Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) – Yaser Mohammad (Kuwejt) 15:7
półfinały: Szumielewicz – Ulanowski 15:13, P. Janda – Płocharski 15:12
Finał: Szumielewicz – P. Janda 15:11
Wyniki drużynowe:
półfinały: Polska I Seniorzy – AZS AWF Poznań II 45:33, Polska II Seniorzy – AZS AWF Warszawa 45:22
o 1. miejsce: Polska I Seniorzy – Polska II Seniorzy 45:38
o 3. miejsce: AZS AWF Poznań II – AZS AWF Warszawa 45:40
W Gdańskiej Szkole Floretu rozgrywany był także XIV floretowy turniej „O Kirys Jana III Sobieskiego”, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Polski dwudziestolatków. Na starcie pojawiło się aż 128 zawodniczek i zawodników.
We florecie kobiet pierwsze miejsce sprzed roku obroniła Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice). We florecie mężczyzn natomiast gdańszczanie trzy miejsca na podium zagarnęli dla siebie: po złoto sięgnął Maxime Tarasiewicz, srebro zdobył Maciej Podralski, a brąz Mikołaj Rudnicki (wszyscy Sietom AZS AWFiS Gdańsk).
Wyniki kobiet:
ćwierćfinały: Katarzyna Lachman (AZS AWF Poznań) – Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń) 15:12, Martyna Długosz (MKS Kusy Szczecin) – Beata Żurowska (Wrocławianie) 10:9, Renata Tomczak (IKS Leszno) – Anna Szymczak (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:13, Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice) – Adrianna Frąckowiak (Wrocławianie) 15:7
półfinały: Długosz – Lachman 15:11, Walczyk – Tomczak 15:13
finał: Walczyk – Długosz 15:10
kolejność:
1. Walczyk
2. Długosz
3. Lachman i Tomczak
5. Chrzanowska
6. Szymczak (trener Longin Szmit)
7. Żurowska
8. Frąckowiak
Wyniki mężczyzn:
ćwierćfinały: Mikołaj Rudnicki (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) – Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) 15:11, Maxime Tarasiewicz (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) – Bartosz Żurawski (Budowlani Toruń) 15:4, Maciej Podralski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) – Szymon Czartoryjski (Wrocławianie) 15:7, Jakub Miller (Warta-Muszkieterowie Poznań) – Patryk Szulpin (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:9
Półfinały: Tarasiewicz – Rudnicki 15:10, Podralski – Miller 15:7
Finał: Tarasiewicz – Podralski 15:10
Kolejność:
1. Tarasiewicz (trener Andrzej Witkowski)
2. Podralski (trener Krzysztof Walka)
3. Miller i Rudnicki (trener Krzysztof Walka)
5. Szulpin (trener Andrzej Witkowski)
6. Czartoryjski
7. Żurawski
8. Wojtkowiak