• Na szermierczej planszy. Pani w złocie, trzech panów w brązie

Na szermierczej planszy. Pani w złocie, trzech panów w brązie

Z medalami turniejów drużynowych powrócą floreciści Sietom AZS AWFiS Gdańsk, którzy uczestniczyli w Mistrzostwach Europy Juniorów w serbskim Nowym Sadzie, zakończonych w środę, 9 marca 2016 roku. Anna Szymczak zdobyła złoto a Maciej Podralski, Mikołaj Rudnicki i Maxim Tarasiewicz - brąz.
10.03.2016

Anna Szymczak w 2014 roku z pucharem za zajęcie trzeciego miejsca w turnieju w Niemczech

Anna Szymczak ma 19 lat od kilku lat regularnie zdobywa medale na mistrzowskich imprezach w różnych kategoriach wiekowych. W 2014 roku wywalczyła tytuł mistrzyni Europy wśród kadetów (do lat 17), potem było m.in. podium Młodzieżowych Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata Juniorów, Mistrzostw Europy Juniorów.

Teraz z Nowego Sadu przywiezie kolejny medal Mistrzostw Europy Juniorów - tym razem złoty. Razem z Martyną Długosz (MKS Kusy Szczecin), Julią Walczyk (Zjednoczeni Pabianice) i Julią Chrzanowską (Budowlani Toruń) były najlepsze w turnieju drużynowym. W finale młode Polski pokonały Rosjanki 40:38.

Ania jest jedną z najbardziej - może nawet najbardziej - utalentowanych polskich florecistek, Niestety coraz częściej z szermierczej planszy zerka w stronę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie chce rozpocząć studia.

- Sport i studia można pogodzić, sport z wymagającymi studiami medycznymi już bardzo ciężko - mówią w gdańskim klubie, ale oczywiście trzymają kciuki za być może przyszłą panią doktor.

W turnieju indywidualnym Ani nie poszło już tak dobrze, skończyła swój występ na 24. miejscu.

Zadowoleni z Serbii przyjadą także trzej młodzi gdańscy floreciści. Maciej Podralski, Mikołaj Rudnicki i Maxim Tarasiewicz wspierani przez Andrzeja Rządkowskiego (KSz Wrocławianie) zajęli trzecie miejsce. Ten ostatni zdobył także wicemistrzostwo Europy indywidualnie. Tarasiewicz był 36, Podralski - 61, Rudnicki - 74.

Czwórka gdańskich medalistów to zawodnicy Sietom AZS AWFiS Gdańsk. Trenerem klubowym Szymczak jest Longin Szmit, Podralskiego i Rudnickiego - Krzysztof Walka a Tarasiewicza - Andrzej Witkowski.