Na starcie 39 jednostek. Regaty pod dyktando wiatru

W XI Regatach o Puchar Mariny rozegranych w dniach 10-11 czerwca 2017 r. załogi walczyły nie tylko między sobą, ale też z wiatrem. W dwóch z trzech wyścigów warunki pogodowe za sprawą słabego wiatru nie ułatwiały żeglowania na wodach Zatoki Gdańskiej.

Na starcie 39 jednostek. Regaty pod dyktando wiatru
A
A
data publikacji: 12 czerwca 2017 r.

fot. GOS

Do regat przystąpiło 39 jednostek, których załogi przez dwa dni ścigały się na wodach Zatoki Gdańskiej. Wystartowali w nich zarówno amatorzy, jak też doświadczeni i zaprawieni w regatowych bojach żeglarze. Regaty posiadały licencję Polskiego Związku Żeglarskiego. Są również zaliczane do Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz Pucharu Bałtyku Południowego. Obejmowały trzy klasy: ORC, KWR oraz OPEN.

Sobotnie warunki pogodowe pokrzyżowały nieco szyki startującym. O ile w pierwszym, krótkim wyścigu, wiatr wiał solidne 15-20 węzłów i pozwolił na ciekawe ściganie, o tyle w drugim, planowanym na 9 mil morskich, zaledwie dwie załogi zdążyły osiągnąć zaplanowaną metę, podczas gdy pozostałe zmagały się z praktycznym brakiem wiatru. Z tego względu komisja sędziowska zadecydowała o skróceniu wyścigu i zaliczeniu wyników z jego części. Drugiego dnia warunki były już nieco lepsze i pozwoliły na rozegranie pełnego wyścigu.

W grupie ORC Club najlepsza okazała się załoga jachtu Neoprofil dowodzona przez kpt. Piotra Adamowicza. Drugie miejsce wywalczył Good Speed /kpt Łukasz Trzciński/ a trzecie ZOLTAR /kpt Czesław Perlicki/.

Klasę KWR wygrał jacht ApolloSails 2 Easy /kpt Tomasz Makowski/ przed załogą Agata 8 /kpt Hubert Cieślak/ oraz łódką ELJACHT /kpt Jerzy Jankowski/.

W klasie OPEN zwyciężyła rosyjska załoga BLAGADARNOST'2 /kpt Sergei Pavlenko/. Drugie miejsce zajął BIGGER JOHNKA /kpt Konrad Smoleń/. Miejsce na podium uzupełniła załoga jachtu Scamp One /kpt Maciej Gnatowski/.

fot. GOS

Najlepsze załogi, oprócz pucharów, otrzymały nagrody rzeczowe oraz vouchery ufundowane przez sponsorów regat. Dodatkową atrakcją regat, nie tylko dla ich uczestników, był sobotni koncert szantowy w Marinie Gdańsk.

Grzegorz Pawelec (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdański Ośrodek Sportu
więcej tekstów autora
Grzegorz Pawelec (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdański Ośrodek Sportu
więcej tekstów autora