Dzień pierwszy panelu 16.09 - co będzie się działo?

A
A
Ostatnia aktualizacja: 16 września 2017 r.

W sobotę, 16 września rozpocznie się pierwsze z pięciu spotkań panelu obywatelskiego pt. "Jak wspierać aktywność obywatelską w Gdańsku". Dzień pierwszy poświecony będzie rozmowie o edukacji świadomego obywatela. Zaproszeni prelegenci to specjaliści od edukacji demokratycznej i roli ucznia w procesie kształcenia. Co ciekawe, wsród osób wystepujących swoje wystąpienia będą mieli także uczniowie gdańskich szkół.

Szczegółowy program pierwszego dnia panelu tutaj.

W panelu uczestniczyć będzie 63 wylosowanych gdańszczan, lecz wszycy pozostali mogą ogladać relację na żywo na stronie www.gdansk.pl od godz. 10:45.

O godzinie 16.30, zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności na debatę otwartą Demokracja w Akcji - Aktywność obywatelska w obliczu demokracji liberalnej, nieliberalnej oraz w krajach Partnerstwa Wschodniego. Wspólnie będziemy dyskutować o tym, czy warto do rządzenia miastem wykorzystywać budżet obywatelski i panel obywatelski, jakie są dobre i złe przykłady bezpośredniego uczestnictwa obywateli w procesie sprawowania władzy.

Do dyskusji zaprosiliśmy również przedstawiciela miasta litewskiego Akmene (Okmiany), które wspólnie z Gdańskiem i stowarzyszeniem Alda pragnie założyć  Ośrodek Demokracji Lokalnej (LDA) w Mariupolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie wciąż trwa wojna. Ośrodek ten, współprowadzony przez wiele podmiotów i lokalną organizację pozarządową, będzie inicjować i pomagał wdrażać różne formy partycypacji społecznej. Również i o tym wspólnym projekcie naszych miast pragniemy porozmawiać w sobotę.

Dyskutować będą:

  • Pawel Adamowicz, prezydent miasta Gdańska
  • Antonella Valmorbida – sekretarz genarelana ALDA
  • Miroslav Kobasa – Fundacja Lecha Saphiehy
  • Anjelika Philipenko –  Lokalna Agencja Demokracji w Obwodzie Dniepropietrowskim
  • Moderator - Adam Balcer z WiseEuropa

Zapraszamy!