Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP
 
aby przenieść element strony chwyć za ikonę Ω i przesuń w wybrane miejsce.

możliwe jest także ustawienie własnej kolejności zakładem w boxach, chwytając za tytuł zakładki.

• resetuj menu lewe
• reseruj menu prawe

• reseruj zakładki wiadomości
• reseruj zakładki przegląd

• reseruj wszystko
Witamy w Gdańsku
reset
 

W tym dziale znajdziecie opis szlaków wodnych wokół Gdańska. Przedstawię tu szlaki prowadzące z morza do Gdańska, szlaki śródlądowe - rzeczne i kanałowe. To Motława, Stara Motława, Kanał Kaszubski, wody portowe, Martwa Wisła, Rozlewisko Wisły Śmiałej. Szlaki kajakowe Radunia, Kanał Wielki, Biekawa, Kłodawa i inne zostaną przedstawione w dziale kajakowym, który jest obecnie przygotowywany. Układ dróg wodnych pozwala na zamknięcie wielu "pętli" przy wypłynięciu na wody Zatoki Gdańskiej w trzech miejscach - przez Kanał Portowy przy Westerplatte, w Górkach Zachodnich bądź w Świbnie przez Przekop Wisły.

Główną drogę wodną
stanowią Kanał Portowy (Kanał Kaszubski) i Martwa Wisła. Oba te szlaki łączą się przy Polskim Haku, przy portowej obrotnicy z Motławą, która prowadzi do gdańskiego Starego Miasta, do Mariny Gdańsk.

Kanał Portowy (Kanał Kaszubski)
to szlak wodny prowadzący z Zatoki Gdańskiej do Gdańska przez wody portowe. Tą drogą płyną głównie jachty pełnomorskie, lub takie, które nie mogą położyć masztów. Ważną  i jedyną przystanią dla żeglarzy na tym szlaku jest przystań Polskiego Klubu Morskiego przy Twierdzy Wisłoujście.

Martwa Wisła
to drugi bardzo ważny szlak wodny w Gdańsku i jego okolicach. Prowadzi od Wisły, od Śluzy Przegalina również w kierunku Gdańska. Na wielu odcinkach rozlewa się szeroko, umożliwiając swobodne pływania pod żaglami i halsowanie. Dzięki takiemu "okrężnemu" układowi dróg wodnych, przy złej pogodzie wodniacy i jednostki typowo śródlądowe mogą płynąć z Gdańska do Elbląga, Malborka czy Iławy bez wychodzenia na wody zatokowe. Bardzo ważnym miejscem na szlaku Martwej Wisły jest Rozlewisko Wisły Śmiałej w Górkach Zachodnich. To miejsce, gdzie prezez Przełom Wisły Śmiałej mozna wypłynąć na wody Zatoki Gdańskiej. W Górkach Zachodnich jest największe skupisko portów i przystani jachtowych w Polsce.

Motława
to  rzeka, która po przepłynięciu przez Żuławy Gdańskie dopływa do Gdańska.  Tu dzieli się na dwa ramiona - Starą i Nową Motławę. Na Nowej Motławie zlokalizowana jest Marina Gdańsk. Następnie po przepłynięciu przez Stare Miasto łączy się z wodami portowymi - z Kanałem Portowym i Martwą Wisłą przy Polskim Haku. To właśnie ten końcowy odcinek Motławy jest najbardziej znany żeglarzom.

W samym Gdańsku warto przesiąść się na kajak i popłynąć Opływem Motławy, podziwiając piękne fortyfikacje i dawną śluzę Kamienna Grodza, wpłynąć w Kanał Młyński i Starą Motławę. Część tych dróg wodnych możemy eksplorować również mniejszymi jachtami, oczywiście po położeniu masztu.

Szczegółowe opisy dróg wodnych w Gdańsku i wokół Gdańska - poniżej.
Piotr Salecki

 
reset
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk