Strona Główna » Kultura » Informator kulturalny » Muzyka A A A
...
QR Code

Polska Filharmonia Bałtycka

 

 

Polska Filharmonia Bałtycka
im. Fryderyka Chopina
ul. Ołowianka 1
80-752 Gdańsk
www.filharmonia.gda.pl


Dyrektor Naczelny: prof. Roman Perucki
Dyrektor Artystyczny: Kai Bumann

sekretariat: (+48 58) 320 62 50
fax : (+48 58) 323 83 63
e-mail: poczta@filharmonia.gda.pl

recepcja: (+48 58) 320 62 69

kasy biletowe: (+48 58) 320 62 62
e-mail: bilety@filharmonia.gda.pl

biuro koncertowe: (+48 58) 320 62 63
e-mail: koncerty@filharmonia.gda.pl

księgowość: (+48 58) 320 62 60

wynajmy: (+48 58) 320 62 66, +48 58 320 62 56
e-mail: wynajmy@filharmonia.gda.pl


Polska Filharmonia Bałtycka należy do najstarszych (57 letnia tradycja) instytucji artystycznych Wybrzeża. Przez ponad pół wieku PFB, jako jedyna tego typu instytucja kultury w Polsce, zajmująca poczesne miejsce wśród krajowych filharmonii, nie posiadała własnej siedziby. Los do naszej instytucji uśmiechnął się w 1997 r., kiedy to za zgodą i poparciem gospodarzy ziemi gdańskiej Elektrociepłownie "Wybrzeże" S.A. przekazały Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zbudowany w 1897 r. przez niemieckie firmy Siemens&Halske Zakład Energetyczny - Elektrociepłownię "Ołowianka" - działający od 100 lat na wyspie o tej samej nazwie, gdzie rozpoczęła się budowa Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego.

Pierwszym obiektem zbudowanym przez Filharmonię na Ołowiance był funkcjonujący od 1998 r. Amfiteatr - letnia scena PFB, dla którego widownią jest mieszczący ok. 10 tysięcy słuchaczy Targ Rybny z przyległymi bulwarami. Scena ta na stałe wpisała się w pejzaż Starego Miasta i z biegiem lat gromadzi coraz więcej słuchaczy na koncertach organizowanych podczas corocznego Gdańskiego Lata Muzycznego, organizowanego przez PFB wspólnie z Miastem Gdańsk.
Ogromna inwestycja, jaką jest budowa Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego z siedzibą PFB na Ołowiance, realizowana jest z funduszy zagwarantowanych nam w rządowym kontrakcie dla Województwa Pomorskiego. Dzięki tej subwencji od stycznia 2002 roku funkcjonuje Sala Kameralna na Ołowiance, licząca 170 miejsc, a w czerwcu tego samego roku oddaliśmy do użytku część biurowo-administracyjną, pomieszczenia socjalne dla orkiestry, magazyny, pokoje dla artystów oraz piękny taras widokowy.

Długo wyczekiwanym wydarzeniem w historii PFB było zadaszenie w maju 2003 Głównej Sali Koncertowej Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego - sali na 1000 osób, która w 2005 r. będzie salą o najwyższym światowym standardzie, niepowtarzalnej akustyce, z przystosowaniem również do organizacji międzynarodowych kongresów, zjazdów i sympozjów.
19 września 2003, jeszcze w surowych murach, odbył się pierwszy koncert - "Koncert Na Budowie" z udziałem znakomitej pianistki, Ewy Pobłockiej, a poprowadził go jeden z najlepszych młodych, polskich dyrygentów, Michał Nesterowicz. W programie znalazł się obowiązkowo Fryderyk Chopin i Koncert fortepianowy f-moll, oprócz tego Uwertura do opery "Dwie chatki" Karola Kurpińskiego.
Koncert inauguracyjny w całkowicie urządzonym wnętrzu ze stałymi fotelami planowany jest na 2004 rok - przy fortepianie zasiądzie Krystian Zimerman.

W chwili obecnej jesteśmy na etapie zamykania całego obiektu i przystosowania go do działalności koncertowej i kongresowej - tym samym XVII-wieczna budowla (mury dawnej elektrociepłowni) wraca do rodziny gdańskich zabytków w odrestaurowanej formie, co niewątpliwie w wyraźny sposób upiększy wciąż słabo zagospodarowaną prawą stronę Motławy. Zadaszenie Głównej Sali Koncertowej to jednocześnie zakończenie najważniejszego etapu budowy Filharmonii na Ołowiance.
Oprócz Głównej Sali Koncertowej z tysiącem miejsc powstają dwie kolejne kameralne sale koncertowe. Trzy kameralne sale koncertowe dysponować będą w sumie około sześciuset miejscami. W foyer na ścianach o gigantycznych powierzchniach urządzane będą mogły być ekspozycje wielkogabarytowej sztuki współczesnej. Powstają biura i pomieszczenia dla artystów. Od strony Motławy działać będą lokale gastronomiczne.
Do czasu ukończenia budowy piątkowe koncerty symfoniczne organizowane są w "Auditorium Novum" Politechniki Gdańskiej - gościnnej sali koncertowej PFB, natomiast koncerty kameralne odbywają się Sali Kameralnej na Ołowiance, w zabytkowych obiektach Gdańska oraz trójmiejskich kościołach.
Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe - siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na królewskiej wyspie Ołowiance z chwilą oddania do użytku stanie się europejskim centrum muzycznym państw basenu Morza Bałtyckiego i jednym z najatrakcyjniejszych miejsc kulturalno-wypoczynkowo-rekreacyjnych w centrum 1000-letniego Gdańska.

Główna sala koncertowa GCKM - projekt
Autor: KD Kozikowski DESIGNOrkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku powstała w roku 1945 i od początku współpracowała z wybitnymi dyrygentami: Z.Turski, B.Wodiczko, S. Śledziński, Z.Latoszewski, J.Katlewicz. W 1953 nastąpiło połączenie Filharmonii Bałtyckiej ze Studiem Operowym w jedną instytucję pod nazwą Państwowa Opera i Filharmonia Bałtycka. W 1974 z inicjatywy wybitnego dyrygenta Zygmunta Rycherta, asystenta Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, rozpoczęła się organizacja Gdańskiej Orkiestry Symfonicznej.

W krótkim czasie orkiestra zdobyła sobie uznanie krytyków i słuchaczy, co zaowocowało wieloma koncertami w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz udziałem w licznych festiwalach (m.in. "Vratislavia Cantans", "Vacanze Musicali" w Wenecji) - we Wiedniu, Salzburgu, Berlinie, Bremie, Frankfurcie, Leningradzie i Paryżu. Orkiestra odbyła liczne tournées po Niemczech, Francji, Włoszech i Szwajcarii, m.in. w roku 1989 orkiestra odbyła europejskie tournées wraz z chórem "Cecilien Verein" z Frankfurtu, koncertując m.in. w salach Filharmonii w Monachium, Alte Oper we Frankfurcie, Concertgebouw w Amsterdamie.
W 1987 roku pod dyrekcją W.Michniewskiego orkiestra zdobyła Nagrodę Krytyki na XI Music Biennale w Berlinie. Miniony okres to także współpraca ze stacjami telewizyjnymi w Polsce, Niemczech i Austrii, a także wydanie pierwszej w Polsce płyty CD dla wytwórni "Vivart". Orkiestra współpracuje z najlepszymi solistami i dyrygentami, takimi jak Krystian Zimerman Konstanty Andrzej Kulka, Jerzy Maksymiuk, Maciej Niesiołowski, Felix Carrasco, Edward Auer, Waldemar Malicki, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti i inni. Od kilku lat orkiestra PFB tradycyjnie koncertuje w niemieckich miastach: w Schleswigu, Wolgast, i Berlinie.

1 stycznia 1997 roku orkiestra PFB wraz innymi gdańskimi artystami przygotowała oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, inaugurując w ten sposób obchody Millennium Gdańska. W roku obchodów 1000-lecia Miasta Gdańska Filharmonia Bałtycka wspólnie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej była organizatorem cyklu koncertów pod wspólnym tytułem "Milenijne Spotkania Muzyczne" - jedno z głównych wydarzeń kulturalnych na Wybrzeżu tego roku, w którego koncercie inauguracyjnym obok najwyższych władz Polski udział wziął Prezydent Niemiec.

Od grudnia 1993 r. Filharmonia Bałtycka ponownie działa jako samodzielna instytucja, której dyrektorem naczelnym jest prof. Roman Perucki. Obecnie Filharmonia Bałtycka prowadzi ważną dla kultury narodowej inwestycję budowy Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego (siedziby PFB), w którego skład wejdą m.in.: sala koncertowo-kongresowa z 1000 miejsc, już odrestaurowana Sala Kameralna ze 180 miejscami, wybudowany w 1998 roku Amfiteatr (scena letnia), hotel, zaplecze restauracyjne, parking oraz parkowe tereny rekreacyjne wokół Centrum.

Budynek GCKM - projekt
Autor: KD Kozikowski DESIGN

Polskiej Filharmonii Bałtyckiej przyznano tytuł „Miejsce Przyjazne Osobom Niepełnosprawnym 2009". Jury - w skład którego wchodzili m. in. przedstawiciele instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, architekci, inspektorzy nadzoru budowlanego oraz przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych - oceniało budynki zarówno pod kątem przystosowania architektonicznego, jak i mentalnego podejścia ich zarządców do osób niepełnosprawnych.

 


Ostania modyfikacja: 18.07.2011 12:29
wiecej informacji »
 
Polecamy
Bezpłatna szkółka piłkarska
pn. "Równi w sporcie"
Bezpłatna szkółka piłkarska pn. "Równi w sporcie"
Nabór w ramach wspólnego projektu "Równi w sporcie" do nieodpłatnej szkółki piłkarskiej dla chłopców z rocznika 2009
Akcja Karmimy Psiaki Akcja Karmimy Psiaki
Ogólnopolska inicjatywa, która ma na celu zebranie posiłków dla bezdomnych zwierząt oraz pomoc w znalezieniu dla nich nowych domów.
Fundusz Dzieci Osieroconych prowadzony w ramach kampanii społecznej "Hospicjum to też życie" Fundusz Dzieci Osieroconych prowadzony w ramach kampanii społecznej "Hospicjum to też życie"
Funduszowy słonik, mimo że już bez mamy i taty, trąbę trzyma wzniesioną ku górze - na znak oswojenia się z trudną sytuacją i zwycięstwa dobrych myśli
Inicjatywa Aktywnitu.pl aktywuje Gdańsk Inicjatywa Aktywnitu.pl aktywuje Gdańsk
W Gdańsku rusza Inicjatywa Aktywnitu.pl. Dzięki jej rozwojowi mieszkańcy Gdańska oraz osoby przyjezdne będą mogły z łatwością dowiedzieć się gdzie, kiedy i z kim uprawiać ulubioną aktywność sportową.
Odkrywamy talenty na Pomorzu Odkrywamy talenty na Pomorzu
To inicjatywa, dzięki której uczniowie szkół podstawowych oraz wyższych uczelni mogą pokazać swoją pasję i udowodnić, że są najlepsi w danej dziedzinie.
HITO STEYERL: ABSTRAKT, Alternativa 2014 cz. 4 HITO STEYERL: ABSTRAKT, Alternativa 2014 cz. 4
Alternativa 2014 ma przyjemność zaprezentować 'Abstrakt' - pierwszą w Polsce wystawę indywidualną wybitnej niemieckiej artystki, teoretyczki i autorki esejów dokumentalnych Hito Steyerl.
Leszek Krutulski. Codziennie Leszek Krutulski. Codziennie
Najnowsza wystawa Leszka Krutulskiego w GGF stanowi refleksyjną opowieść o przestrzeni z jej nieskończonością fizyczną i ludzkimi ograniczeniami, takimi jak przemijanie.
Wielka Fabryka Świętego Mikołaja! Wielka Fabryka Świętego Mikołaja!
Święty Mikołaj po raz trzeci przyjeżdża do Gdańska. Nie sam, lecz z całą fabryką! Tym razem dzieci pomogą mu w odnalezieniu świątecznych sań
Sylwester Gdański - koncert na Targu Węglowym Sylwester Gdański - koncert na Targu Węglowym
Ostatniego dnia 2014 roku o godz. 21.30 w samym sercu Gdańska - na Targu Węglowym - rozpocznie się plenerowy Koncert Sylwestrowy
Gdańska Wigilia Gdańska Wigilia
Coroczna Wigilia Gdańszczan odbędzie się na Długim Targu, gdzie przy akompaniamencie carillonu świąteczny stół nakryją kolędnicy
Orszak Trzech Króli Orszak Trzech Króli
Orszak jest wydarzeniem ze swej natury religijnym. Jest jednak kierowany nie tylko do katolików, ale do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań a także osób niewierzących ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodz...
Akademia Kids’ Athletics Akademia Kids’ Athletics
Ruchowe zajęcia ogólnorozwojowe, o charakterze lekkoatletycznym w każdą sobotę dla dzieci w wieku 5-6 lat
   
Wydarzyło się
Finisaż Gdańskiego Biennale Sztuki
Spośród 40 prac, które zostały zaprezentowane w przestrzeni Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz Gdańskiej Galerii Fotografii, jury wybrało laureatkę trzeciej edycji Gdańskiego Biennale Sztuki
 
Mariusz Patyra "Paganini Millenium Tour"
18.11 w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbył się koncert Mariusza Patyry.
 
AMBEREXPO Półmaraton Gdańsk
W pierwszej edycji imprezy na starcie stanęło 1990 zawodników, a 1981 osób ukończyło rywalizację!
 
Gdańsk Biega 2014
GDAŃSK BIEGA przyciąga tysiące fanów rekreacyjnego biegania już od sześciu lat. W tegorocznej edycji, która odbyła się w sobotę 25 października wzięło udział blisko 4500 osób.
 
III Bieg Oliwski
5 października odbędzie się III Bieg Oliwski, który organizowany jest przez Radę Dzielnicy Oliwa i Akademię Biegania na dystansie 5 km i 11 km.
 
Finał Pucharu Polski Nordic Walking
W sobotę 4 października na starcie Finału Pucharu Polski Nordic Walking odbywającego się w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku stanęło ponad 500 zawodników
 
Sztafeta Firm
28 września 2014 r. na terenie kampusu Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku odbyła się pierwsza edycja Sztafety Firm – imprezy biegowej dedykowanej, jak wskazuje jej nazwa, firmom działającym na trójmiejskim rynku.
 
„Jan Heweliusz i jego Gdańsk” w Londynie
O Szekspirze w Gdańsku, o Heweliuszu w Londynie. Dokładnie tydzień po otwarciu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego tj. 26 września 2014 roku, w Londynie odbyła się uroczysta promocja książki „Johannes Hevelius and his Gdansk” pod red. prof. Mariana Turka połączona z sesją naukową poświęconą gdańskiemu astronomowi.
 
VI Zlot Oldtimerów
Gdańszczanie oraz turyści po raz kolejny na zaproszenie Miasta Gdańska, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz kapitana Jerzego Wąsowicza mieli okazję podziwiać piękne, wiekowe jednostki pływające
 
IX Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana
Znakomici polscy i zagraniczni artyści na scenach w Dworze Artusa, Domu Uphagena, w Parku Oliwskim i Katedrze Oliwskiej w Gdańsku
 
Spacery Literackie
Rekordowe lato alternatywnych spacerów po Gdańsku!
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk