Strona Główna » Kultura » Informator kulturalny » Muzyka A A A
...
QR Code

Polska Filharmonia Bałtycka

 

 

Polska Filharmonia Bałtycka
im. Fryderyka Chopina
ul. Ołowianka 1
80-752 Gdańsk
www.filharmonia.gda.pl


Dyrektor Naczelny: prof. Roman Perucki
Dyrektor Artystyczny: Kai Bumann

sekretariat: (+48 58) 320 62 50
fax : (+48 58) 323 83 63
e-mail: poczta@filharmonia.gda.pl

recepcja: (+48 58) 320 62 69

kasy biletowe: (+48 58) 320 62 62
e-mail: bilety@filharmonia.gda.pl

biuro koncertowe: (+48 58) 320 62 63
e-mail: koncerty@filharmonia.gda.pl

księgowość: (+48 58) 320 62 60

wynajmy: (+48 58) 320 62 66, +48 58 320 62 56
e-mail: wynajmy@filharmonia.gda.pl


Polska Filharmonia Bałtycka należy do najstarszych (57 letnia tradycja) instytucji artystycznych Wybrzeża. Przez ponad pół wieku PFB, jako jedyna tego typu instytucja kultury w Polsce, zajmująca poczesne miejsce wśród krajowych filharmonii, nie posiadała własnej siedziby. Los do naszej instytucji uśmiechnął się w 1997 r., kiedy to za zgodą i poparciem gospodarzy ziemi gdańskiej Elektrociepłownie "Wybrzeże" S.A. przekazały Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zbudowany w 1897 r. przez niemieckie firmy Siemens&Halske Zakład Energetyczny - Elektrociepłownię "Ołowianka" - działający od 100 lat na wyspie o tej samej nazwie, gdzie rozpoczęła się budowa Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego.

Pierwszym obiektem zbudowanym przez Filharmonię na Ołowiance był funkcjonujący od 1998 r. Amfiteatr - letnia scena PFB, dla którego widownią jest mieszczący ok. 10 tysięcy słuchaczy Targ Rybny z przyległymi bulwarami. Scena ta na stałe wpisała się w pejzaż Starego Miasta i z biegiem lat gromadzi coraz więcej słuchaczy na koncertach organizowanych podczas corocznego Gdańskiego Lata Muzycznego, organizowanego przez PFB wspólnie z Miastem Gdańsk.
Ogromna inwestycja, jaką jest budowa Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego z siedzibą PFB na Ołowiance, realizowana jest z funduszy zagwarantowanych nam w rządowym kontrakcie dla Województwa Pomorskiego. Dzięki tej subwencji od stycznia 2002 roku funkcjonuje Sala Kameralna na Ołowiance, licząca 170 miejsc, a w czerwcu tego samego roku oddaliśmy do użytku część biurowo-administracyjną, pomieszczenia socjalne dla orkiestry, magazyny, pokoje dla artystów oraz piękny taras widokowy.

Długo wyczekiwanym wydarzeniem w historii PFB było zadaszenie w maju 2003 Głównej Sali Koncertowej Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego - sali na 1000 osób, która w 2005 r. będzie salą o najwyższym światowym standardzie, niepowtarzalnej akustyce, z przystosowaniem również do organizacji międzynarodowych kongresów, zjazdów i sympozjów.
19 września 2003, jeszcze w surowych murach, odbył się pierwszy koncert - "Koncert Na Budowie" z udziałem znakomitej pianistki, Ewy Pobłockiej, a poprowadził go jeden z najlepszych młodych, polskich dyrygentów, Michał Nesterowicz. W programie znalazł się obowiązkowo Fryderyk Chopin i Koncert fortepianowy f-moll, oprócz tego Uwertura do opery "Dwie chatki" Karola Kurpińskiego.
Koncert inauguracyjny w całkowicie urządzonym wnętrzu ze stałymi fotelami planowany jest na 2004 rok - przy fortepianie zasiądzie Krystian Zimerman.

W chwili obecnej jesteśmy na etapie zamykania całego obiektu i przystosowania go do działalności koncertowej i kongresowej - tym samym XVII-wieczna budowla (mury dawnej elektrociepłowni) wraca do rodziny gdańskich zabytków w odrestaurowanej formie, co niewątpliwie w wyraźny sposób upiększy wciąż słabo zagospodarowaną prawą stronę Motławy. Zadaszenie Głównej Sali Koncertowej to jednocześnie zakończenie najważniejszego etapu budowy Filharmonii na Ołowiance.
Oprócz Głównej Sali Koncertowej z tysiącem miejsc powstają dwie kolejne kameralne sale koncertowe. Trzy kameralne sale koncertowe dysponować będą w sumie około sześciuset miejscami. W foyer na ścianach o gigantycznych powierzchniach urządzane będą mogły być ekspozycje wielkogabarytowej sztuki współczesnej. Powstają biura i pomieszczenia dla artystów. Od strony Motławy działać będą lokale gastronomiczne.
Do czasu ukończenia budowy piątkowe koncerty symfoniczne organizowane są w "Auditorium Novum" Politechniki Gdańskiej - gościnnej sali koncertowej PFB, natomiast koncerty kameralne odbywają się Sali Kameralnej na Ołowiance, w zabytkowych obiektach Gdańska oraz trójmiejskich kościołach.
Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe - siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na królewskiej wyspie Ołowiance z chwilą oddania do użytku stanie się europejskim centrum muzycznym państw basenu Morza Bałtyckiego i jednym z najatrakcyjniejszych miejsc kulturalno-wypoczynkowo-rekreacyjnych w centrum 1000-letniego Gdańska.

Główna sala koncertowa GCKM - projekt
Autor: KD Kozikowski DESIGNOrkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku powstała w roku 1945 i od początku współpracowała z wybitnymi dyrygentami: Z.Turski, B.Wodiczko, S. Śledziński, Z.Latoszewski, J.Katlewicz. W 1953 nastąpiło połączenie Filharmonii Bałtyckiej ze Studiem Operowym w jedną instytucję pod nazwą Państwowa Opera i Filharmonia Bałtycka. W 1974 z inicjatywy wybitnego dyrygenta Zygmunta Rycherta, asystenta Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, rozpoczęła się organizacja Gdańskiej Orkiestry Symfonicznej.

W krótkim czasie orkiestra zdobyła sobie uznanie krytyków i słuchaczy, co zaowocowało wieloma koncertami w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz udziałem w licznych festiwalach (m.in. "Vratislavia Cantans", "Vacanze Musicali" w Wenecji) - we Wiedniu, Salzburgu, Berlinie, Bremie, Frankfurcie, Leningradzie i Paryżu. Orkiestra odbyła liczne tournées po Niemczech, Francji, Włoszech i Szwajcarii, m.in. w roku 1989 orkiestra odbyła europejskie tournées wraz z chórem "Cecilien Verein" z Frankfurtu, koncertując m.in. w salach Filharmonii w Monachium, Alte Oper we Frankfurcie, Concertgebouw w Amsterdamie.
W 1987 roku pod dyrekcją W.Michniewskiego orkiestra zdobyła Nagrodę Krytyki na XI Music Biennale w Berlinie. Miniony okres to także współpraca ze stacjami telewizyjnymi w Polsce, Niemczech i Austrii, a także wydanie pierwszej w Polsce płyty CD dla wytwórni "Vivart". Orkiestra współpracuje z najlepszymi solistami i dyrygentami, takimi jak Krystian Zimerman Konstanty Andrzej Kulka, Jerzy Maksymiuk, Maciej Niesiołowski, Felix Carrasco, Edward Auer, Waldemar Malicki, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti i inni. Od kilku lat orkiestra PFB tradycyjnie koncertuje w niemieckich miastach: w Schleswigu, Wolgast, i Berlinie.

1 stycznia 1997 roku orkiestra PFB wraz innymi gdańskimi artystami przygotowała oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, inaugurując w ten sposób obchody Millennium Gdańska. W roku obchodów 1000-lecia Miasta Gdańska Filharmonia Bałtycka wspólnie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej była organizatorem cyklu koncertów pod wspólnym tytułem "Milenijne Spotkania Muzyczne" - jedno z głównych wydarzeń kulturalnych na Wybrzeżu tego roku, w którego koncercie inauguracyjnym obok najwyższych władz Polski udział wziął Prezydent Niemiec.

Od grudnia 1993 r. Filharmonia Bałtycka ponownie działa jako samodzielna instytucja, której dyrektorem naczelnym jest prof. Roman Perucki. Obecnie Filharmonia Bałtycka prowadzi ważną dla kultury narodowej inwestycję budowy Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego (siedziby PFB), w którego skład wejdą m.in.: sala koncertowo-kongresowa z 1000 miejsc, już odrestaurowana Sala Kameralna ze 180 miejscami, wybudowany w 1998 roku Amfiteatr (scena letnia), hotel, zaplecze restauracyjne, parking oraz parkowe tereny rekreacyjne wokół Centrum.

Budynek GCKM - projekt
Autor: KD Kozikowski DESIGN

Polskiej Filharmonii Bałtyckiej przyznano tytuł „Miejsce Przyjazne Osobom Niepełnosprawnym 2009". Jury - w skład którego wchodzili m. in. przedstawiciele instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, architekci, inspektorzy nadzoru budowlanego oraz przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych - oceniało budynki zarówno pod kątem przystosowania architektonicznego, jak i mentalnego podejścia ich zarządców do osób niepełnosprawnych.

 


Ostania modyfikacja: 18.07.2011 12:29
wiecej informacji »
 
Polecamy
Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska 2014 Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska 2014
Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska jest imprezą skierowaną do wszystkich grup wiekowych.Biegać może każdy i BGPDzG daje właśnie taką szansę
Inicjatywa Aktywnitu.pl aktywuje Gdańsk Inicjatywa Aktywnitu.pl aktywuje Gdańsk
W Gdańsku rusza Inicjatywa Aktywnitu.pl. Dzięki jej rozwojowi mieszkańcy Gdańska oraz osoby przyjezdne będą mogły z łatwością dowiedzieć się gdzie, kiedy i z kim uprawiać ulubioną aktywność sportową.
Gdański Oktoberfest nad Motławą Gdański Oktoberfest nad Motławą
Oktoberfest w Brovarni Hotelu Gdańsk z jednej strony nawiązuje do piwnego święta w Monachium, z drugiej strony za główny cel organizatorzy stawiają sobie kultywowanie gdańskich tradycji piwnych oraz budowanie nowej tradycji unikalnego gdańskiego świ...
Tydzień Brytyjski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Tydzień Brytyjski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Pomorskie Obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie Pomorskie Obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie
Obchody są wydarzeniem informacyjno-edukacyjnym mającym na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie chorób psychicznych - w szczególności schizofrenii i przybliżeniu s...
Spotkanie z bluesem Spotkanie z bluesem
23 września, o godzinie 19:00, w Stacji Oruni GAK, odbędzie się koncert pt.: 'Spotkanie z bluesem'
EUROPEJSKA NOC NAUKOWCÓW 2014! EUROPEJSKA NOC NAUKOWCÓW 2014!
W programie nie zabraknie plenerowych eksperymentów, spektakularnych 'science shows', nocnego zwiedzania interaktywnych wystaw oraz tegorocznych premier!
II Konferencja Personal Branding Polska II Konferencja Personal Branding Polska
Druga Konferencja Personal Branding dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Głównym tematem tej edycji będzie komunikacja marki, więc możecie Państwo się spodziewać wiedzy z zakresu socialmedia, marketingu oraz mediów.
GP Siedlce imienia Antoniego Browarczyka – VII edycja GP Siedlce imienia Antoniego Browarczyka – VII edycja
Projekt Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska adresowany jest do mieszkańców wszystkich Dzielnic Gdańska, ich przyjaciół i znajomych. Będzie realizowany w formie pokoleniowych, in...
„Początek jest Ważny”- warsztaty żywieniowe dla rodziców i opiekunów „Początek jest Ważny”- warsztaty żywieniowe dla rodziców i opiekunów
8. Festiwal Psychologii Procesu POP Kreacje 8. Festiwal Psychologii Procesu POP Kreacje
W ramach Festiwalu: Wykład, Mini-warsztaty rozwojowe, Konsultacje psychologiczne, Procesy grupowe
KONCERT RYKARDA PARASOL KONCERT RYKARDA PARASOL
W ostatni weekend września podczas koncertu w Scenie Muzycznej wystąpi amerykańska artystka RYKARDA PARASOL
   
Wydarzyło się
VI Zlot Oldtimerów
Gdańszczanie oraz turyści po raz kolejny na zaproszenie Miasta Gdańska, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz kapitana Jerzego Wąsowicza mieli okazję podziwiać piękne, wiekowe jednostki pływające
 
IX Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana
Znakomici polscy i zagraniczni artyści na scenach w Dworze Artusa, Domu Uphagena, w Parku Oliwskim i Katedrze Oliwskiej w Gdańsku
 
Spacery Literackie
Rekordowe lato alternatywnych spacerów po Gdańsku!
 
DaKine Polish Skimboarding Open 2014
DaKine Polish Skimboarding Open 2014 już za nami... krótko mówiąc było jeszcze wyżej, mocniej i lepiej niż kiedykolwiek. Tak trzymać!
 
ŚwiatłoCzułość: Eksperymenty ze Światłem
Mamy za sobą nasze spotkanie ze 'ŚwiatłoCzułością' podczas Nocy Sztuki 26 lipca 2014, czyli z radzieckim filmem pt. 'Aelita', muzyką MANANASOKO, eksperymentami fotograficznymi oraz wieczorno-nocnym piknikowaniem pod gwiazdami.
 
Nikon Cup Gdańsk 2014 na najwyższym siatkarskim poziomie
Ostatni turniej lipca stanowił godne zamknięcie miesiąca, nie tylko pod względem sportowym, ale i pod względem frekwencji
 
Długodystansowe Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24
Dobiegły końca rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej Długodystansowe Mistrzostwa Polski klasy Delphia 24 OD (11-13.07.2014).
 
XVIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
FETA po raz kolejny rusza w podróż po Gdańsku. Była na Zaspie, w Brzeźnie, Głównym Mieście, na Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście, co kilka lat odkrywając dla teatru ulicznego nowy fragment miasta.
 
Nikon Cup 2014
Sportowe emocje, gorący piasek, 9 Turniejów oraz łączna pula nagród o wartości 13 500 zł - startuje trzecia edycja NIKON CUP.
 
Regaty o Puchar Generała Zaruskiego
Aquarella dowodzona przez kpt. wygrała drugie Regaty o Puchar STS Generał Zaruski. To kolejne zwycięstwo tej jednostki w gdańskich regatach, po czerwcowym tryumfie w Regatach o Puchar Mariny Gdańsk. Załogom w rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej asystował żaglowiec Generał Zaruski
 
Diving Day
Wyścig pływacki z zestawem abc, wyścig na dystansie 950 m oraz nurkowanie na azymut to trzy konkurencje z jakimi 29 czerwca 2014 r zmierzyli się uczestnicy wydarzenia pod nazwą Diving Day.
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk