PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dzień Kreatywnej Pedagogiki w Europejskim Centrum Solidarności!

Dzień Kreatywnej Pedagogiki w Europejskim Centrum Solidarności!
W poniedziałek 5 października w godz. 11.00-16.00 w Europejskim Centrum Solidarności będzie miał miejsce Dzień Kreatywnej Pedagogiki. Wykład inaugurujący nowy sezon niezwykłego gdańskiego projektu wygłosi Jacek Żakowski.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przypomnijmy, że Kreatywna Pedagogika to projekt doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, natomiast 5 października to będzie dzień twórczej, nowoczesnej szkoły – Dzień Kreatywnej Pedagogiki:

  • lekcje otwarte dla zainteresowanych nauczycieli,
  • wystawy,
  • wykład Jacka Żakowskiego, inaugurujący nowy sezon projektu Kreatywna Pedagogika,
  • debata o szkole gdańskiej z udziałem profesorów UG, dyrektorów gdańskich szkół i przedszkoli, nauczycieli i rodziców,
  • panel „Jak mnie uczono…”
  • stragany z pomysłami na udane zajęcia. 

Prosimy o dokonanie wyboru jednej lekcji otwartej. Obowiązuje kolejność zgłoszeń ze względu na ograniczoną ilość miejsc. Potwierdzenie uczestnictwa otrzymają Państwo na adres mailowy w przeciągu 24h. Lekcję prosimy wybrać pod linkiem http://goo.gl/forms/9TTkVYUc0K 

Tego jeszcze nie było – wszystko dla nauczycieli, uczniów, ich rodziców i tych, którzy wiedzą, jak ważna jest edukacja! Ludki Kreatorki poprowadzą Państwa przez targ pomysłów dydaktycznych, gdzie na każdym straganie będzie można poznać ciekawą metodę, przećwiczyć ją i zabrać ze sobą na lekcję. W audytorium odbędzie się panel: „Jak mnie uczono…”, do którego zaprosiliśmy znane postacie z życia gdańskiej kultury, a potem wraz z dziennikarzem Jackiem Żakowskim pomarzymy sobie o szkole, jakiej dzisiaj potrzebuje dziecko. Zaprosimy Państwa do wielkiej debaty o gdańskiej edukacji nie tylko po to, by pogadać sobie w zacnym gronie, ale wspólnie ustalić, jak razem możemy kreować lepszą szkołę. Na chwilę wytchnienia zapraszamy na spacer po ECS z naszymi przewodnikami, potem do oglądania  wystawy dokumentującej pierwszy sezon działań projektu Kreatywna Pedagogika oraz na… masaż i relaks z dobrą książką i filmem do strefy odpoczynku.

 

Program spotkania: 5 października 2015, Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1

Miejsce/godzina

11.00

12.00

12.30

14.00

Audytorium

 

prowadzenie: Aleksandra Kozłowska, (Gazeta Wyborcza), Agnieszka Tomasik (Kreatywna Pedagogika)

 

Spotkanie dyrektorów placówek oświatowych z Zastępcą Prezydenta Miasta Gdańska Piotrem Kowalczukiem i Dyrekcją Wydziału Rozwoju Społecznego
w Gdańsku - audytorium;

 

 

panel:

Jak mnie uczono…, czyli grzechy
 i grzeszki naszej szkoły
(audytorium

wykład Jacka Żakowskiego inauguracyjny na nowy sezon projektu Kreatywna Pedagogika: Szkoła naszych marzeń, szkoła przyszłości…
i nasza debata
o gdańskiej edukacji.

 

 

Parter

 

Targ pomysłów dydaktycznych: stragany nauki i zabawy

 

 

 

Wystawa:  I sezon Kreatywnej Pedagogiki. Uczymy mądrze, twórczo, inaczej!

 

 

Antresola

Strefa relaksu: dobra książka, film, audiobooki, masaż…

 

 

III piętro

Lekcje otwarte w salach na III piętrze (obowiązują zapisy przez formularz na Facebooku Kreatywnej Pedagogiki );

 

 

Kreatywna Pedagogika

Przemiany we współczesnym świecie, zmiany w kulturze i na rynku pracy wymuszają nowe nauczanie w szkole. Coraz częściej nauczyciele wyrażają bezradność w kontaktach z uczniami, którzy wydają im się „trudni”, nadpobudliwi i niechętni do współpracy. Uczniowie z kolei twierdzą, że szkoła jest nudna i odległa od prawdziwego życia. Pracodawcy krytykują anachroniczny, skostniały system oparty na bierności podmiotu, nie kształcący kreatywności. Potwierdzają to analizy wyników egzaminów zewnętrznych. Wiemy, że w edukacji potrzebne są zmiany. Grupa nauczycieli zgromadzonych wokół projektu KREATYWNA PEDAGOGIKA z przekonaniem podkreśla, że odnowa szkoły powinna nastąpić oddolnie i dobrowolnie. To sami nauczyciele stworzyli projekt dla nauczycieli.

 

Kreatywna Pedagogika opiera się na stałej współpracy nauczycieli w grupach samodoskonalenia zawodowego. Międzyszkolne zespoły wspierają się w codziennej pracy, doskonalą warsztat, omawiają swą praktykę. To dwa rodzaje grup: przedmiotowe – dla zainteresowanych nowoczesnymi metodami nauczania, i problemowe – dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę psychologiczną i pedagogiczną. Każdą grupę prowadzi przygotowany do tego i wcześniej przeszkolony lider – nauczyciel wybrany spośród gdańskiej kadry pedagogicznej. Stworzyliśmy dzięki temu miejsca dla wymiany doświadczeń i ustawicznego kształcenia. Efekty naszych działań publikujemy na stronie KREATYWNEJ PEDAGOGIKI i na Facebooku.

Uważamy, że rozwój społeczny opiera się zawsze na rozwoju osobistym jednostki. Dlatego zaczynamy od szkoły, która może uczyć, jak żyć twórczo i pięknie. Zadaniem KREATYWNEJ PEDAGOGIKI jest oddolna odnowa metodyki i relacji uczeń-nauczyciel we współczesnej szkole. Pragniemy uczyć się nawzajem, korzystając z wiedzy doświadczonych ekspertów i mądrych praktyków, jak uczyć lepiej i skuteczniej. Dla dobra ucznia, dla przyszłości, dla rozwoju naszego miasta...