11.8 ºC
53.2 ºF
zachmurzenie całkowite, opadów brak

A A A
...
QR Code
Wyróżnienia od Prezydenta Gdańska dla policjantów ze Stogów i pograniczników

Paweł Adamowicz podziękował policjantom z VII Komisariatu na Stogach i funkcjonariuszom gdańskiej placówki Morskiego Oddziału Straży Granicznej za skuteczne działania na rzecz legalizacji w Gdańsku rozpoznania złóż bursztynu i jego wydobycia.

Podczas "bursztynowego patrolu"
Podczas "bursztynowego patrolu"
głęboka i niebezpieczna dziura pozostała po nielegalnym wydobyciu "złota północy"
pracownicy podczas legalnego wydobycia
Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska, podziwia bryłkę bursztynu
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
Zanim jednak odbyła się specjalna konferencja prasowa z tej okazji, połączona z prezentacją legalnego wydobycia bursztynu na gminnej działce, dzierżawionej przez firmę Golden Amber, nadkomisarz Bożena Prus, komendant Komisariatu Policji w Gdańsku- Stogi, zaprosiła Prezydenta na „bursztynowy patrol” po miejscach, w których wydobywano nielegalnie bursztyn. Towarzyszyło im kilkunastu dziennikarzy. Pierwszym przystankiem patrolu był słynny w środowisku bursztynniczym las na Stogach za kościołem.

Las na Stogach będzie rekultywowany

Obecnie od kilkunastu miesięcy nie stwierdzono na tym terenie nielegalnego wydobycia bursztynu. Pozostały po nim jednak bardzo duże otwory i wyrwy w ziemi, niebezpieczne dla spacerujących po lesie mieszkańców i turystów. – To nie są pozostałości po wybuchach z drugiej wojny światowej? – retorycznie zapytał Prezydent Paweł Adamowicz na widok tak zdewastowanego środowiska. – Panie Prezydencie, niestety to pozostałości po nielegalnych praktykach wydobywczych- odpowiedział jeden z funkcjonariuszy. Z kolei Krzysztof Lalik z firmy Golden Amber z Hrubieszowa zaproponował, że można ten teren zrekultywować metodą hydrauliczną i przywrócić go do stanu naturalnego. Jego zdaniem bursztyn musi kojarzyć się z ochroną środowiska. – To dobry pomysł- stwierdził Prezydent Gdańska.

Ostatni przypadek w lutym

Następnie, patrol udał się w okolice Górek, gdzie w lutym tego roku odkryto po raz ostatni nielegalne wydobycie bursztynu. – Być może to przypadek, ale faktem jest, że zbiegło się to z uruchomieniem legalnego rozpoznania złóż bursztynu na terenach gminnych- twierdzili policjanci. W lutym 2008 roku straż graniczna wspólnie z policją odkryła w rejonie Górek miejsce nielegalnego wydobycia „złota Północy” na dużą skalę. Zarekwirowano setki metrów węży i motopompy. – Nie złapaliśmy sprawców, ale od razu muszę podkreślić, że w nocy jesteśmy w o wiele gorszej sytuacji aniżeli przestępcy- wyjaśniał jeden z obecnych na patrolu „pograniczników”. Nielegalni kopacze wiedzą którędy uciekać, żeby nie wpaść w zastawione przez samych siebie sidła, czyli dziury, dochodzące nawet do 6-8 metrów głębokości.

Konferencja z prezentacją legalnego rozpoznania złóż bursztynu

Po wizycie na Górkach, patrol udał się na Stogi w okolice ul. Kaczeńce, gdzie na działkach, należących do gminy Gdańsk od kilku miesięcy legalnie rozpoznaje się złoża bursztynu. Na jednej z nich, dzierżawionej przez firmę Golden Amber odbyła się konferencja prasowa, połączona z prezentacją wydobycia bursztynu metodą hydrauliczną. Konferencję otworzyła pani nadkomisarz Bożena Prus, która podkreśliła, że spotkanie odbywa się w pierwszą rocznicę podpisania przez Prezydenta Gdańska zarządzenia regulującego zasady udostępniania terenów gminnych pod rozpoznanie złóż bursztynu i ich wydobycie. – Panie Prezydencie dziękujemy bardzo za tą regulację prawną, która pomogła nam w zlikwidowaniu nielegalnych praktyk w tym zakresie. Dzięki temu moi funkcjonariusze mogą zająć się innymi działaniami prewencyjnymi- zakończyła krótkie przemówienie pani komendant.

Podziękowania od Prezydenta Gdańska

Następnie Prezydent Paweł Adamowicz podziękował policjantom i straży granicznej za działania na rzecz legalizacji wydobycia bursztynu, wręczając wybranym funkcjonariuszom specjalne podziękowania oraz unikatowe kawałki bursztynu z herbem Gdańska wykonanym ze srebra. – Aby nasze miasto było prawdziwą stolicą bursztynu, musieliśmy uruchomić legalne wydobycie surowca i mieć do niego dostęp. Cieszę się, że przy współpracy urzędników miejskich, bursztynników, policji i straży granicznej udało nam się doprowadzić do tego. Dziękuje wszystkim za pomoc w tym zakresie- powiedział prezydent. W sierpniu odbędzie się przetarg, w którym zostaną wyłonieni kolejni dzierżawcy. Tym razem udostępnimy blisko 70 hektarów- dodał. Prezydent Gdańska był pod wrażeniem prezentacji wydobycia bursztynu i zachęcił obecnych bursztynników oraz przedstawicieli Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej do stworzenia z tego typu pokazów atrakcyjnego produktu turystycznego. Poza tym, tam gdzie będzie do możliwe, rekultywacja terenów należących do miasta będzie naszym priorytetem- oświadczył po chwili zebranym dziennikarzom.

 

Robert Pytlos


Oceń artykuł:
Publikacja: 10.07.2008 15:39

www.gdansk.pl