19.3 ºC
66.7 ºF
zachmurzenie całkowite, opadów brak
Szanowni Państwo,
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej to dla nas przede wszystkim okazja do zmniejszenia dystansu cywilizacyjnego, który pod względem jakości życia i poziomu infrastruktury dzielił nasze miasto od standardów w miastach unijnych.

Dzięki bezzwrotnym dotacjom możliwa jest realizacja wielu ambitnych projektów, służących szybszemu rozwojowi społeczno-gospodarczemu miasta i Metropolii Gdańskiej. Mam poczucie, że wykorzystujemy w pełni daną nam przez Unię Europejską szansę. Efektem dotychczasowych działań miasta, spółek miejskich, gdańskich uczelni, instytucji kultury i biznesu są liczne projekty inwestycyjne, służące polepszeniu jakości infrastruktury, ochronie środowiska naturalnego, kształceniu na europejskim poziomie i poprawie konkurencyjności naszego regionu.

W okresie unijnego finansowania przypadającego na lata 2004-2006, miastu i miejskim spółkom udało się pozyskać około 550 mln zł unijnych dotacji. Łączna wartość projektów sięgnęła kwoty około 1,2 mld zł. W latach 2007 -2013, dzięki środkom z Unii Europejskiej, zrealizowaliśmy szereg nowych projektów za blisko 2,5 mld zł! Przed nami nowa perspektywa finansowa 2014-2020 stwarzająca równie wielkie wyzwania jak poprzednie.

Jestem przekonany, że zarówno mieszkańcy Gdańska, jak i odwiedzający miasto goście potrafią dostrzec i docenić dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w naszym otoczeniu dzięki efektywnemu połączeniu pieniędzy z budżetu miasta i dotacji unijnych. W perspektywie kilku najbliższych lat takich pozytywnych zmian będzie coraz więcej.
Prezydent Miasta Gdańska
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk