PAMIĘTAJ O MNIE. Światowy Dzień Choroby Alzheimera

19.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. 

W tym roku chorobie Alzheimera poświęcony został cały wrzesień. Światowy Dzień Choroby Alzheimera przebiega w roku 2016 pod hasłem „Pamiętaj o mnie”. Organizatorom Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera szczególnie zależy na zwiększaniu świadomości społeczeństw na temat tej choroby. Wezwali również do wspólnego zjednoczenia się w walce przeciwko podstępnej demencji, która dotyka na całym świecie coraz więcej osób.

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska niemieckiego psychiatry i neuropatologa Aloisa Alzheimera. Lekarz po raz pierwszy zetknął się z chorobą w 1901 roku. Choć od tamtej pory minęło wiele lat, do dziś nie są znane jednoznaczne przyczyny występowania choroby. W zaawansowanym stadium choroba ta uniemożliwia samodzielne wykonywanie prostych czynności, powodując, że chory wymaga stałej opieki. Do dziś choroba ta jest nieuleczalna. Ocenia się, że na świecie na Alzheimera choruje ok. 30 mln ludzi, w Polsce ok. 200 tys. Szacuje się, że w związku ze starzeniem się społeczeństw liczba chorych do 2050 roku będzie trzykrotnie większa niż dotychczas. W grupie po 65 roku życia częstość zachorowania określa się na 10 proc., około 60 roku życia jest to 2 proc., a bliżej 80 roku życia - aż 50 proc. Choroba najczęściej występuje u osób powyżej 65 roku życia, ale nie tylko. Coraz częściej dotyka ludzi młodych.


Rozpoznanie medyczne jest początkiem długiej i trudnej choroby, która trwa na ogół od 2 do 20 lat. Choroba objawia się narastającym otępieniem umysłowym. Chory zaczyna zapominać podstawowe rzeczy związane z pracą zawodową czy czynnościami dnia codziennego, zapomina słowa, imiona, gubi się w znanych mu miejscach. Z czasem chory przestaje rozpoznawać bliskich, nie potrafi określić, w jakim jest miejscu, nie może wykonać żadnej czynności samodzielnie, nie panuje nad czynnościami fizjologicznymi.

Przypomnijmy, iż w Gdańsku osoby cierpiące na chorobę Alzheimera oraz ich rodziny mogą skorzystać z pomocy Centrum Aktywności i Wsparcia dla Osób Starszych ul. Sternicza 2, w którym działa również Punkt Informacji i Wsparcia dla Osób z Chorobą Alzheimera.Choroba dotyka nie tylko samych chorych, ale również ich bliskich. Stała opieka nad chorym na Alzheimera wymaga niesłychanego wysiłku psychicznego i fizycznego. Mimo bardzo intensywnie prowadzonych prac badawczych nie ma skutecznego leczenia, które zapobiegałoby rozwojowi i powstrzymywało proces chorobowy. Można tylko opóźniać i łagodzić objawy takie jak stany lękowe, depresja, psychozy, nadmierne pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia snu. W walce z chorobą najskuteczniejszym wsparciem dla osób chorych i ich rodzin jest wiedza, współczucie, cierpliwość, dobroć i miłość. Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się. Ciężar opieki medycznej, finansowej i socjalnej nad osobami, które tracą sprawność do samodzielnego życia, przejmują bliscy. Potrzebują jednak wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia, informacji oraz fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię, jakim jest opieka nad osobą chorą przewlekle, tracącą pamięć.

Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z chorobą Alzheimera prowadzony przez Fundację MARCUS w Gdańsku przy ul. Kościelnej 3 przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększania zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej. Dom świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.

W Polsce koordynatorem ruchu alzheimerowskiego jest Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, które działa od 1992 roku i jest członkiem Europejskiej i Światowej Federacji Organizacji Alzheimerowskich. Chorym, ich rodzinom i opiekunom swoją wiedzę, wieloletnie doświadczenie i pomoc oferuje Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.