PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Haggis, neeps and tatties* – czyli studia w Szkocji i z czym to się je ;) Cz.2

Haggis, neeps and tatties* – czyli studia w Szkocji i z czym to się je ;) Cz.2
Część druga, czyli życie studenta w Edynburgu… Trzech studentów, trzy różne kierunki, jedno miasto... Choć każdy z nas mieszka i studiuje w Edynburgu, nasze doświadczenia są bardzo odmienne. Oto kolejny cyklu trzech artykułów, w których porównywane są wrażenia związane ze studiami w Szkocji. Są też dobre rady...
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Old College, University of Edinburgh

Radzą:

Malwina – studentka drugiego roku na kierunku Matematyka aktuarialna na Heriot-Watt University

Asia – studentka drugiego roku na kierunku Medycyna na University of Edinburgh

Tadek – student pierwszego roku na kierunku Matematyka i Informatyka na University of Edinburgh

Uniwersytety i lokalizacja

Asia: Większość zajęć mam w pobliżu głównego kampusu uniwersytetu, tj. George Square oraz w szpitalach znajdujących się nieco dalej od centrum miasta, np. Royal Infirmary of Edinburgh czy Western General Hospital. Dodatkowo część zajęć odbywa się w pobliskich przychodniach (tzw. GP surgeries).

Tadek: Moim rozkładem również rządzi George Square i kampus centralny, znajdujący się około 10 minut od centrum miasta, wypełniony mieszanką zabytkowych budynków (Old College) i nowoczesnych inwestycji (Informatics Forum, Appleton Tower). Oswajam się z planem drugi rok, podczas którego będę sporo czasu spędzać w King’s Buildings – południowym kampusie na przedmieściach, będącym ośrodkiem nauk ścisłych. Zdarzyło mi się również mieć zajęcia w Holyrood - uznawanym przez niektórych za część centralnego kampusu. Położony jest u podnóża Arthur’s Seat, pełni również funkcję centrum sportowego uniwersytetu, jest tam basen i wiele sal sportowych.

Malwina: Heriot-Watt University jest uczelnią specjalizującą się w naukach ścisłych i inżynierii. Uczelnia notowana jest na na topowych miejscach w rankingach dla przedmiotów takich, jak chemia, inżynieria chemiczna, budownictwo, a także matematyka (w tym szczególnie matematyka aktuarialna). Budynki uniwersyteckie, administracyjne, akademiki oraz ośrodki badawcze tworzą duży kampus na obrzeżach Edynburga, około pół godziny autobusem od centrum miasta.

Princes Street Gardens i Scott Monument

Poruszanie się po mieście

Malwina: Przewozy autobusowe oferuje firma Lothian buses, do której należą także Edinburgh trams. Niemal do każdego miejsca w mieście można bez problemu dojechać autobusem, natomiast tramwaj kursuje między centrum miasta a lotniskiem. Bilet jednorazowy na zwykłą linię autobusową kosztuje £1.60, bilet dzienny - £4 (nielimitowane przejazdy do północy), a nocny - £3.Studenci mogą skorzystać z opcji zakupu biletu miesięcznego (nielimitowane przejazdy wszystkimi liniami), który kosztuje £40 za miesiąc (trzeba wykupić przynajmniej na jeden rok).

Asia: Osobiście wszędzie chodzę pieszo. Edynburg jest miastem, gdzie bardzo łatwo dotrzeć do większości miejsc bez potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej. Zajęcia odbywają się przeważnie w centrum miasta, blisko akademików czy głównych ulic miasta. Ponadto, uważam, że to sama przyjemność przejść się zabytkowymi uliczkami Edynburga przed zajęciami, a w drodze do domu podziwiać zachód słońca nad The Meadows.

Tadek: Istotnie, gdziekolwiek chcesz zamieszkać, prawdopodobnie będziesz wystarczająco blisko uniwersytetu, żeby chodzić pieszo. Dla ludzi z duszą sportowca - w mieście jest dużo pasów/ścieżek rowerowych, to również bardzo efektywny sposób transportu (zależnie od pogody oczywiście). Ponadto istnieje darmowy autobus dla studentów kursujący między kampusem centralnym (George Square) a południowym (King’s Buildings).

The Meadows

Transport lotniczy

Tadek: Ryanair kontra Wizzair – Ryanair oferuje lot bezpośredni z Gdańska do Edynburga, Wizzair zaś do Glasgow i trzeba się przesiąść na autobus lub pociąg, warto jednak wiedzieć o tej alternatywie. Z lotniska edynburskiego można dostać się do centrum miasta tramwajem (5.50q), autobusem pośpiesznym (4.50q) lub zwykłym miejskim autobusem (1.60q). Transfer trwa w zależności od opcji od 30 minut do godziny.

Asia: Uważam, że Edynburg jest jednym z najlepiej skomunikowanych miast. Dojazd z lotniska do centrum miasta czy do innych miast Szkocji jest śmiesznie prosty! Najbardziej znaną firmą transportową są autobusy Airlink 100, które kursują między lotniskiem a Waverly Train Station (z mnóstwem przystanków pomiędzy) oraz odjeżdżają co 10 minut. Czy może być coś bardziej convenient?

Malwina: Z lotniska w Edynburgu możemy polecieć bezpośrednio do kilku polskich miast – Poznania, Warszawy, Krakowa i przede wszystkim Gdańska. Loty oferują linie Ryanair, więc ceny są raczej przystępne. Na samo lotnisko z centrum miasta można dostać się autobusem linii 100 (o którym już wspomniała Asia) lub 35. 100 jest linią ekspresową – podróż trwa około 30 min., ale cena biletu jest wyższa niż standardowa, bo wynosi £4.50. Przejazd regularną linią 35 zajmuje prawie dwa razy dłużej, ale za to cena biletu wynosi mniej niż połowę tej za bilet linii 100. Poza autobusami, na lotnisko jeździ również tramwaj. Tramwajem do portu lotniczego z centrum miasta można dojechać w około 35 min., ale za bilet trzeba zapłacić £5.50.

*Przysmak kuchni szkockiej. Haggis, czyli owcze podroby wymieszane z cebulą i przyprawami, podawane jest zazwyczaj z ziemniakami i brukwią.