PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Aplikacja do UK – wywiad (interview)

Aplikacja do UK – wywiad (interview)
Wywiad może być jednym z najbardziej stresujących elementów aplikacji. Obowiązkowy w stosunku do wszystkich kandydatów na Oksford i Cambridge, ale też używany wyrywkowo przez inne uczelnie (np. King’s College), jest nieodłącznym elementem procesu aplikacyjnego. Wymaga on przybycia na uniwersytet i odbycia kilku rozmów z potencjalnymi tutorami. Moje doświadczenia dotyczą Oksfordu, ale struktura wywiadu powinna być podobna na wszystkich angielskich uczelniach.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przyjazd na interview to okazja do poznania uczelni i miejsca

Dojazd na własny koszt

Jeśli twoja aplikacja została pozytywnie rozpatrzona, około listopada otrzymasz zaproszenie na wywiad. Będzie ono pochodziło od konkretnego college'u. To on w pierwszej kolejności rozważy zaproponowanie ci miejsca, tam też będziesz mieszkał(a) na czas tej wizyty. Fizyczna obecność w college'u jest niezbędna dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej – nie można odbyć rozmowy telefonicznie. College zapewni ci zakwaterowanie i wyżywienie, a także rozrywkę i pomoc w przypadku kłopotów, ale nie zwróci kosztów dojazdu. Niektórzy kandydaci mogą odbyć rozmowy w kilku college'ach – w takiej sytuacji studenci z college zapraszającego zaprowadzą cię tam, gdzie będziesz musiał(a) dotrzeć.

Szansa na rozpoznanie

Pozytywną stroną wywiadu jest możliwość rozejrzenia się po miejscu, w którym możesz mieszkać przez cały czas studiów, rozeznania się w terenie i podjęcia ostatecznej decyzji, czy to miejsce w którym jesteś gotowy(a) spędzić następne trzy lata. Nie przejmuj się jednak, jeśli nie nawiążesz zbyt wielu znajomości – wszyscy są zwykle mocno zestresowani i nie mają szczególnej ochoty na rozmowy i poznawanie nowych ludzi, zwłaszcza konkurencji. 

Jak się przygotować?

Przede wszystkim warto przeczytać wskazówki ze strony uniwersytetu, gdzie czasem wymienione są przykładowe pytania. Koniecznie przeczytaj też swoją aplikację, zwłaszcza personal statement – niemal na pewno do niego nawiążą. Możesz też powtórzyć wiadomości ze swojej dyscypliny, zwłaszcza jeśli jest to jeden z przedmiotów szkolnych (wówczas pewien poziom wiedzy jest oczekiwany). Przeczytaj uważnie materiały od uczelni, jeśli takie dostaniesz. 

Rzecz jasna, trzeba przybyć na czas i schludnie się prezentować. Obowiązuje raczej strój oficjalny: wielu mężczyzn przychodzi w garniturach.

Jak dobrze przygotować się do interview?

Wywiad

Odpowiadaj na pytania i staraj się trzymać tematu, ale nie bój się nieco rozwinąć myśli. Tak jak w przypadku listu motywacyjnego, staraj się być szczerym. Jeśli w trakcie dyskusji z przeprowadzającym wywiad zmienisz zdanie, powiedz mu to – nie ma sensu kurczowo bronić straconej pozycji. Bądź uprzejmy(a) i spróbuj opanować nerwy. Przede wszystkim jednak zachowaj spokój – nie jesteś jedynym, któremu plącze się język. Jedna z moich koleżanek przyznała, że podczas wywiadu spytano ją o tą dziedzinę, z której wiedziała najmniej, a ja sama, tłumacząc powody, dla których chcę studiować w Anglii, wyglądałam tak niepewnie, że moja rozmówczyni musiała mnie zapewnić, że są one całkiem akceptowalne. 

Nie bój się też języka – chociaż zrozumienie akcentu pozostałych kandydatów bywa trudne, profesorowie mówią zazwyczaj bardzo ładnym, czystym angielskim, z którym nie powinno być najmniejszych problemów.